Tvorba webstránky vo WordPress

Ako na SPAM vo WordPresse? Ochráňte komentáre aj formuláre
Prevádzkujete web s formulárom v štýle Contact Form 7 a s tradičnou WordPress diskusiou? Pokiaľ svoju stránku nebudete chrániť, roboty rozosielajúce nevyžiadané správy a reklamy si vás čoskoro nájdu. Spoľahlivé riešenie existuje a naviac je úplne zadarmo. Ako sa zbaviť spamu na WordPress stránkach?
Čo je Akismet a ako antispamové riešenie aktivovať?

Spam vás dokáže na WordPress stránkach poriadne potrápiť. Našťastie existujú efektívne riešenia, ktoré vám pomôžu sa ho zbaviť. Jedným z nich je plugin Akismet. Ten patrí do dvojice pluginov, ktoré sú dostupné hneď po čerstvej inštalácii WordPressu. Čo Akismet dokáže a ako ho aktivovať zadarmo?
 
Ako zrýchliť pomalú administráciu WordPressu?
Rýchlosť webových stránok je často skloňovaná téma. Jednou vecou je rýchlosť tej časti, ktorú vidí používateľ v tzv. frontende. Druhou je tá, cez ktorú môžeme my, majitelia a správcovia stránok, upravovať a meniť ich obsah. Obidve môžu byť vplyvom rôzneho množstva faktorov pomalšie a môžu sa správať neštandardne. V článku si ukážeme, ako môžete administráciu WordPressu zrýchliť a čím môže byť jej spomalenie najčastejšie spôsobované.
Ako zobraziť iné menu na rôznych stránkach WordPress webu?
Navigačné menu na WordPress stránkach nemusí byť statickým prvkom. Aj bez znalostí programovania môžete zariadiť, aby sa menilo podľa správania používateľa. Ľudia, ktorí sú prihlásení na webe, tak môžu mať zobrazené iné menu než tí, ktorí sú odhlásení. Ako na to a ako zobraziť rozličné menu na rôznych stránkach jedného webu?
Ako preložiť šablónu a pluginy na WordPress webe?
Ako preložiť najrôznejšie krátke texty a označenia kategórií, ktoré v šablóne webovej stránky zanechali priamo jej tvorcovia? V návode si ukážeme, ako si poradiť s prekladom šablón a pluginov na webových stránkach s WordPressom.
Ako opraviť slovenské znaky na webe s WordPressom v Internet Exploreri?
Chybné zobrazenie slovenskej diakritiky pri použití externých fontov z Google Fonts sa často týka používateľov prehliadača Internet Explorer. Ako môžete chybu na WordPress stránkach opraviť bez nutnosti meniť použité fonty a ako načítať fonty z Google lokálne?
Ako vložiť PDF dokument na WordPress stránky?
Ako vložiť PDF dokument do webstránky tak, aby sa z neho stala interaktívna súčasť obsahu webu  a nebolo nutné dokument sťahovať?  
Mapy na webovej stránke: Ako vložiť na web Mapy Google a Mapy.cz
Chcete aby zákazníci vašu prevádzku ľahko našli? Pridajte si do kontaktov na webstránke mapu.  Ako vložiť mapu do webstránky vo WordPress jednoducho a zadarmo?
Najlepšie profesionálne šablóny pre WordPress: ako ich vyberať a ich kde nakúpiť?
Redakčný systém WordPress ponúka obrovské množstvo bezplatných šablón a rozšírení. Čo v prípade, že sa vám žiadna bezplatná šablóna nepozdáva a nechcete zbytočne utrácať za vytvorenie šablóny na mieru u programátora? Riešenie sa ponúka vo forme výberu a kúpy platenej šablóny. Žiadne obavy. Platené šablóny väčšinou nie sú drahé, pomerne ľahko si s ich nastaveniami poradíte a ich autori vám radi pomôžu s prípadnými úpravami na mieru. Ako postupovať pri výbere profesionálnej šablóny?
Optimalizácia westránky vo WordPress: Ako zmenšiť stránku a počet načítaných súborov
V článku Ako zrýchliť WordPress sme načrtli postupy ako zrýchliť načítavanie webstránky vo WordPress. Tu si ukážeme aj iné optimalizačné postupy pre zefektívnenie rýchlosti webstránky. Web sa bude načítavať rýchlejšie nielen používateľom, ale vplyv to bude má aj na vyhľadávače. Navyše to zvládnete aj bez programátora.
 
Automatické zálohy vo WordPress: ako zálohovať obsah webu automaticky a ručne
Zálohovanie dát je nevyhnutnosť. Ako urobiť zálohu webstránky a mať ju pripravenú v prípade núdze? Predstavte si, že stratíte celý obsah webu. Mohlo by to byť pre vás likvidačné. Napriek tomu má zálohu svojej webstránky k dispozícii len málokto. Našťastie, WordPress sa dá zálohovať jednoducho a zadarmo.
Bezpečnosť vo WordPress: ako chrániť web pred útočníkmi
WordPress ako redakčný systém používa viac ako 30 % webov na celom svete.  Ani WordPressu sa nevyhýbajú individualizované a globálne útoky, ktoré majú za cieľ poškodiť prevádzkovateľa webstránky, využiť napaduté weby na ďalšie šírenie hrozieb alebo pre vlastný zárobok. Ako sa dá pred takými útokmi chrániť?
Tabuľky vo WordPress: ako vytvoriť a vložiť tabuľku do webstránky
Tabuľky bývajú súčasťou obsahu mnohých webov. Využitie nájdu napríklad pri cenníkoch alebo zoznamoch kontaktov. Ako vložiť tabuľku do webstránky vytvorenej vo WordPress? 
WordPress a Google matched content: reklamy a zoznam príbuzných článkov na webe vytvorenom vo WordPress
Máte blog alebo webstránku s dobrým obsahom a radi by ste na nej čo-to zarobili? Google Adsense ponúka možnosť ako prostredníctvom obsahu na webe zarobiť a zároveň predĺžiť čas používateľa strávený na stránke. Ako pridať AdSense "Príbuzný obsah" do webstránky vo WordPress? 
Obrázky vo WordPress: ako vytvoriť vlastnú veľkosť obrázka a jeho orez?
WordPress defaultne vytvára náhľadové obrázky vo vopred nastavených rozmeroch určených nastavením použitej šablóny. V niektorých prípadoch vám to nemusí stačiť. Zvykli ste si používať obrázky konkrétnych rozmerov?  Potom je vhodnejšie ich generovanie zautomatizovať. Vyhnete sa tak zdĺhavému orezávaniu v editore na počítači. Ako zautomatizovať generovanie orezov a náhľadov obrázkov vo WordPress.
Nastavenie HTTPS (SSL) vo WordPress: ako na to?
Komunikácia na internete medzi servermi a používateľmi sa postupne posúva do zabezpečenej formy. Každý prevádzkovaľ webstránky a internetového obchodu by bezpečnému prenostu dát mal venovať zvýšenú pozornosť. Web, ktorý je opatrený bezpečnostným certifikátom pôsobí dôveryhodne. A čo viac, vyhľadávače už začali takéto weby v hodnotení zvýhodňovať. Ako nainštalovať HTTPS (SSL) na webovú stránku vo WordPress?
Zmena URL adresy prihlasovacej stránky WordPress. Vychytávka ako zvýšiť bezpečnosť webu.
Zmenou adresy prihlasovacej stránky WordPress jednoducho a efektívne ochránite svoje web pred robotmi a útočníkmi. Ak útočníkom chcete znížiť šance, čítajte ďalej.
Úprava prihlasovacej stránky WordPress a vloženie vlastného loga: ako na to?
Nainštalovali ste si redakčný systém a vytvorili si pomocou WordPress webstránku? Čo tak upraviť aj iné detaily, ktoré síce nie sú viditeľné pre návštevníkov ale vidia ich vaši klienti alebo administrátori obsahu webu? Pre tých môže aj malý detail zohrávať dôležitú úlohu.
Ako zabezpečiť WordPress použitím súboru .htaccess?
Otázka bezpečnosti prevádzky webovej stránky je v súčasnom období čoraz aktuálnejšia. Spravujete svoj web vo WordPress? V tomto článku ponúkame praktické rady s konkrétnymi príkladmi zabezpečenia webovej stránky vytvorenej vo WordPress pomocou použitia súboru .htaccess.
Kde hľadať vhodné bezplatné šablóny pre WordPress?
Pred výstavbou webu vo WordPresse budete postavení pred voľbu vhodnej šablóny - akejsi predlohy, podľa ktorej budete svoj web budovať. Na výber je množstvo dobre prepracovaných platených šablón, no dajú sa nájsť aj naozaj kvalitné, a k tomu bezplatné šablóny. Viete kde ich nájdete?
Ako na zmenu náhľadu WordPress príspevku na sociálnych sieťach
Odporúča sa dať si záležať na úprave náhľadu WordPress príspevkov pred ich zdieľaním na sociálnych sieťach. Úpravy sa oplatia kvôli lepšej viditeľnosti a zdieľaniu webu. Navyše sa tým odlíšite od ostatných. V tomto článku sa naučíme ako zmeniť obrázok a text, ktorý sa zobrazí pri zdieľaní na dvoch obľúbených sociálnych sieťach.
Viem vypnúť WordPress komentáre, alebo ich nahradiť lepšími?
WordPress ponúka integrované komentáre, často obsahujúce len základné funkcie, ktoré sú postačujúce pre jednoduché webové stránky. Ak chcete možnosti komentárov rozšíriť, siahnite po pokročilejších alternatívach, ktoré umožnia ľahko meniť vzhľad diskusie, podporujú používateľské hlasovanie či prihlásenie cez sociálne siete.
Ako na migráciu WordPress webu na nový hosting alebo inú doménu?
Platíte nevyhovujúci či predražený hosting u súčasného poskytovateľa len preto, že nemáte chuť migrovať web inam? Komplexné redakčné systémy, zložené z tisícov súborov a databáz, sa zdajú byť príliš zložité na presun. Možno vás v tomto článku potešíme. Ukážeme si, ako presunúť web vytvorený vo WordPresse na nový hosting či doménu ľahko a bez zložitého nastavovania.
RSS vo WordPresse – ako túto technológiu správne nastaviť?
RSS je skratka pre tzv. Really Simple Syndication. Táto jednoduchá technológia znamenala doslova revolúciu v konzumácii obsahu. RSS umožňuje príjem upozornení na najnovšie správy a články z čitateľsky obľúbených webov bez toho, aby čitatelia web priamo navštívili.
Ako na viacjazyčnú stránku vo WordPresse?
Navštevujú váš web ľudia z viacerých kútov sveta? Chcete im pripraviť obsah na mieru v jazyku, ktorému budú rozumieť? Vďaka pluginom môžete WordPress naučiť „hovoriť“ aj niekoľkými cudzími jazykmi.
Internetový obchod na WordPresse a ešte zadarmo? Je tu WooCommerce!
Vedeli ste, že s redakčným systémom WordPress si okrem webovej stránky dokážete vytvoriť a spravovať aj internetový obchod? Ako si na tomto najrozšírenejšom CMS súčasnosti vytvoriť internetový obchod s vhodnou šablónou?
Automatické zdieľanie príspevkov z WordPressu na sociálne siete. Ako na to?
Zviditeľnenie zaujímavého obsahu vášho webu cez sociálne siete ako Facebook a Twitter je dnes pre získanie vyššej návštevnosti nevyhnutné. Mnohé projekty na tom majú postavenú svoju existenciu. Publikum očakáva aktuality, ktoré sa k nemu zdieľaním cestou sociálnych sietí jednoducho dostanú, a vďaka tomu ich nemusí hľadať inde.
Ako vo WordPresse vytvoriť kontaktný formulár, ktorý odosiela e-maily?
Mnohé weby si kladú za cieľ predať a urobiť z návštevníka webu zákazníka. Použitie kontaktného formulára na webe vám tieto ciele pomôže naplniť. Aké riešenie pre kontaktné formuláre vo WordPresse využiť a ako s nimi pracovať?
Ako obohatiť web vo WordPresse o video?
Pre lepšie udržanie pozornosti návštevníka vašej webovej stránky sa odporúča obohatiť obsah webu o vizuálne formáty. Populárne sú dnes najmä videá. Video dokáže návštevníkovi webu sprostredkovať hlavnú myšlienku rýchlejšie a pútavejšie.
Vlastný Google vyhľadávač na stránke vytvorenej vo WordPresse. Ako na to?
WordPress ponúka aj vlastné základné vyhľadávanie. Presnosť výsledkov z Google je však nepochybne vyššia. Preto sa vám možno bude hodiť návod, ako zakomponovať Google vyhľadávanie do webu vytvorenom vo WordPresse. Ako na to sa dozviete v tomto článku.
Ikona stránok favicon.ico – malý obrázok, ktorý nesmie chýbať na žiadnom webe
Favicon - malá ikonka, ktorú nájdete v prostredí internetu na mohým miestach. V okne prehliadača, v záložkách, vo vyhľadávaní, v histórii prehliadača aj inde. Prečo je dobré favicon používať a ako ju nasadiť na web? Dozviete sa to v tomto článku.
WordPress shortcody – ako ich vložiť na web a skrášliť tak obsah webu?
Radi by ste svoj web obohatili o grafy, videá, galérie, tlačidlá a iné funkcie? Poobzerajte sa po shortcodoch, ktoré pridajú do obsahu nové funkcie a výrazne vám uľahčia prácu. Poradíme vám, ako ich vo WordPresse využiť.
Ako správne merať návštevnosť webu vytvoreného vo WordPress?
Zaujíma vás, koľko ľudí navštívi váš web a čo z jeho obsahu ich najviac upútalo? Všetko toto sa dá analytickými nástrojmi odmerať. Ako meracie nástroje na web implementovať a začať merať návštevnosť?
Tipy na zrýchlenie WordPressu
Vedeli ste, že rýchlejšie webové stránky sú navštevovanejšie? Na rýchlosť načítavania webu prihliadajú i samotné vyhľadávače. Aj ten najrozšírenejší - Google.
WordPress - začíname s optimalizáciou pre vyhľadávače
Chcete, aby bolo váš web na internete dobre vidieť? Myslite na optimalizáciu pre vyhľadávače. Dobre optimalizovaný web zabezpečí jeho vyššiu návštevnosť. Nie je to nič zložité. Základné kroky zvládnete sami, aj keď ste sa so SEO ešte nestretli.
WordPress widgety: čo sú widgety a ako ich využiť?
Widgety sú webové prvky, ktoré rozširujú WordPress o nové funkcionality. Ako widgety využiť? V tomto článku sa dozviete viac.
WordPress šablóny: ako ich používať?
Vizuálna stránka každého webu je z veľkej časti ovplyvnená výberom šablóny. Prečítajte si, kde si ju môžete zadarmo stiahnuť a ako ju potom nainštalujete.
Na čo slúžia Pluginy pre WordPress?: 4 pluginy zadarmo, ktoré musíte mať
WordPress je vďaka rozširujúcim modulom - pluginom, úžasne tvárny. S niekoľkými málo pluginmi môžete pridať ku svojim stránkam mnoho šikovných funkcií. Poradíme vám, ako na to aj ako nájsť tie najlepšie.
Ako na inštaláciu a základné nastavenia vo WordPress
Vytvoriť web vo WordPresse zvládnu i začiatočníci. Systém je intuitívny, jednoduchý a kompletne v slovenčine, takže sa v ňom stránky tvoria jedna radosť. Poradíme vám, ako WordPress nainštalovať  a na čo sa pozrieť v jeho nastavení.