Viem vypnúť WordPress komentáre, alebo ich nahradiť lepšími?

WordPress ponúka integrované komentáre, často obsahujúce len základné funkcie, ktoré sú postačujúce pre jednoduché webové stránky. Ak chcete možnosti komentárov rozšíriť, siahnite po pokročilejších alternatívach, ktoré umožnia ľahko meniť vzhľad diskusie, podporujú používateľské hlasovanie či prihlásenie cez sociálne siete.

Nastavenie integrovaných diskusií vo WordPresse je pomerne obmedzené. Ak máte v pláne nastavenie pokročilejších funkcií, našťastie existuje niekoľko, a to dokonca bezplatných možností.

wpDiscuz – pokročilé komentáre do WordPressu zadarmo

Bezplatný diskusný plugin wpDiscuz nainštalujete rýchlo a dokážete ním nahradiť WordPress komentáre. Do nastavení môžete pridať mnoho nových položiek. Výhodou je, že nemusíte nič meniť v zdrojovom kóde, ani pridávať nové diskusie pod súčasné články. Nastavenie prebehne automaticky.

WordPress komentáre

wpDiscus ponúka napríklad tieto funkcie:

Automatické obnovovanie – viete si nastaviť časový interval, po ktorom dôjde k znovunačítaniu diskusie, prípadne k zobrazeniu informácie o tom, že pribudli nové komentáre. Funkciu oceníte pri magazínoch a blogoch, kde sú používatelia v diskusiách viac aktívni.
Zobraziť/skryť – záložka slúži na triedenie používateľov. Nastaviť môžete používateľov, ktorým umožníte vidieť určité funkcie či tlačidlá. Neprihláseným používateľom môžete napríklad skryť tlačidlo „Odpovedať“ a pod. 
Štýl – záložka, kde sa nastavuje vzhľad výsledných komentárov a diskusie.
- Používateľské hodnotenie – používatelia si sami môžu navzájom hodnotiť príspevky a moderovať tak diskusiu.

WordPress komentáre

Plugin podporuje slovenskú lokalizáciu, čo uľahčuje nastavenie. Vzhľad diskusie je jedno z prvých nastavení, ktoré môžete chcieť upraviť. Vzhľad nastavíte v záložke „Štýl“. Zmeniť môžete mnohé, od farby písma až po jednotlivé polia a nechýbajú ani rôzne varianty pre prihlásených či odhlásených používateľov.

Aby ste používateľov nelimitovali podmienkou byť prihlásený, môžete povoliť komentovanie bez nutnosti registrácie. Ďalším zaujímavým variantom je registrácia či prihlásenie cez profily na sociálnych sieťach. wpDiscuz podporuje štvoricu najčastejších pluginov pre sociálne prihlásenie, vďaka čomu sa používatelia môžu registrovať do diskusie cez svoj profil na Facebooku, Google, vKontakte či LinkedIn (+ cca 30 ďalších služieb).

Facebook komentáre vo WordPresse

Mnohí správcovia webov využívajú pre nastavenie komentárov služby tretích strán. Napríklad Facebook komentáre na webových stránkach sú pomerne často využívané. Má to však jedno obmedzenie. Používatelia bez konta na tejto sociálnej sieti nebudú môcť pridať komentár.

WordPress komentáre

WordPress komentáre je možné nahradiť facebookovými použitím špecializovaného pluginu. Populárnym je bezplatný Facebook Comments, ktorý je navyše ľahko nastaviteľný.

WordPress komentáre

Po inštalácii je potrebné prepojiť plugin s Facebook aplikáciou. Túto aplikáciu je možné vytvoriť niekoľkými kliknutiami priamo v nastavení pluginu. V nastavení sa dá vybrať, koľko príspevkov bude zobrazených, kto je moderátorom diskusií na danom webe alebo kde sa má diskusia objavovať.

Dajú sa vypnúť komentáre vo WordPresse aj pri konkrétnych príspevkoch?

Nie pre každý typ stránok sú komentáre nutné a vhodné. V základnom nastavení sú pri príspevkoch vo WordPresse komentáre zapnuté a zobrazujú sa pri nastavení šablóny pod textom. Komentáre sa dajú vypnúť podľa nasledujúceho návodu:

1. V administrácii kliknite na „Nastavenia
2. Kliknite na položku „Komentáre
3. Tu zrušte zaškrtnutie voľby „Povoliť návštevníkom webu pridávať komentáre k novým článkom“
4. Uložte zmenu nastavení

WordPress komentáre

Treba brať do úvahy, že ak ste komentáre vypli až potom ako ste článok vytvorili, pri príspevkoch vydaných pred zmenou nastavení budú komentáre stále viditeľné. Odporúčame otvoriť v administrácii záložku „Príspevky“ a po nájazde myšou na jednotlivé príspevky vybrať možnosť „Rýchle úpravy“. Tu môžete odškrtnúť voľbu „Povoliť komentáre“. Tak vypnete diskusiu pod jednotlivými príspevkami.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.5/5

Počet hlasov: 6