WordPress widgety: čo sú widgety a ako ich využiť?

Widgety sú webové prvky, ktoré rozširujú WordPress o nové funkcionality. Ako widgety využiť? V tomto článku sa dozviete viac.

Čo sú WordPress widgety

WordPress widgety sú malé prvky na webe, ktoré vyzerajú ako ohraničené bloky s informáciami. Ich rozmery a funkcie sa líšia. Medzi prídavné widgety radíme menu, archív aj vyhľadávacie políčko. S týmito widgetmi sa stretávame asi najčastejšie. Základných typov widgetov je ale oveľa viac. Existujú napríklad widgety s textovými poľami, galériami, komentármi alebo zoznamy najlepšie hodnotených produktov e-shopu.

Všetky dostupné WordPress widgety nájdete v záložke vzhľad – widgety.

WordPress widgety

Ako sa pridáva widget na web? Je to jednoduché. Pozrite sa ako na to.

Widgety fungujú systémom „drag and drop“. Jednoducho widget uchopíte pomocou myši a pretiahnete na požadované miesto. Funguje to podobne ako premiestňovanie súborov na ploche alebo v zložke. Miesta na webe, kam môžete widgety vkladať, majú WordPress šablóny vopred nastavené.

WordPress šablóna určuje umiestnenie widgetu

Šamblóna Wordpressu zvyčajne umiestňuje widgety na postranný panel. Nájdeme ich ale aj inde, ako len na strane webu. Umiestňujú sa i pod hlavičku, v pätičke alebo uprostred stránok. Vy sa rozhodnete, kam chcete vybraný widget umiestniť. Pod hlavičku webu môžete vložiť napr. filtráciu e-shopu, do pravého stĺpčeka dať rubriky zverejnených článkov a pod ne obľúbený citát. Rozmiestnenie jednotlivých prvkov widgetu na webe je na vás.

Využiť sa dajú prednastavené widgety, ktoré sú súčasťou systému, no na internete si viete stiahnuť aj ďalšie. Počet widgetov, ktoré si na web môžete umiestniť, je limitovaný veľkosťou priestoru. Myslite na to, že ich počet obmedzuje zvolená šablóna. Kvôli počtu widgetov možno budete musieť šablónu vymeniť. Riešením je aj stiahnutie pluginov WordPressu, ktoré vám umožnia s widgetami lepšie pracovať.

TIP: S widgetami to neprežeňte. Mohli by ste svojich čitateľov odradiť. Prehnané množstvo prvkov na webe komplikuje orientáciu návštevníka webu. Umiestnenie každej novej funkcionality si starostlivo rozmyslite, po niekoľkých mesiacoch sa k nej vráťte a zvážte, či má na stránkach naozaj zmysel.

 

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.5/5

Počet hlasov: 2