Optimalizácia westránky vo WordPress: Ako zmenšiť stránku a počet načítaných súborov

V článku Ako zrýchliť WordPress sme načrtli postupy ako zrýchliť načítavanie webstránky vo WordPress. Tu si ukážeme aj iné optimalizačné postupy pre zefektívnenie rýchlosti webstránky. Web sa bude načítavať rýchlejšie nielen používateľom, ale vplyv to bude má aj na vyhľadávače. Navyše to zvládnete aj bez programátora.
 

1. Dôležitosť optimalizácie webstránky vo WordPress

Na rýchle načítavanie webstránky sa v súčasnej dobe kladie veľký dôraz. Pri načítavaní webu dlhšom ako 3 sekundy, sa zvyšuje riziko, že používateľ stránku opustí. Pomalé stránky nemajú v obľube ani internetové vyhľadávače. Tie od istého obdobia pomalšie stránky znevýhodňujú. Pomalý web môže znamenať prepad pozícií vo výsledkoch vyhľadávania. Čas načítania webstránky sa dá efektívne znížiť cachovaním a kompresiou obrázkov. Inou možnosťou optimalizácie webovej prezentácie vo WordPresse je zníženie počtu sťahovaných súborov zo strany používateľa a zmenšenie súborov. 

Komplikáciou je, že WordPress šablóny a rôzne rozšírenia pre web pridávajú ďalšie skripty a CSS súbory. Tie pri svojom načítavaní web výrazne spomaľujú. V mnohých prípadoch sa načítava celý kód, napriek tomu, že pri načítavaní v danej situácii stačí využiť len časť kódu. 

Kde si overiť rýchlosť načítania webu? Slúžia na to špecializované stránky ako Pingdom.com a GTmetrix.com. Zadáte URL testovaného webu a meranie prebehne. Na obrázku nižšie si pozrite test rýchlosti webu pred a po zapnutí Autoptimize. 

optimalizácia webstránky WordPressgtmetrix1

Aj pre programátora je optimalizácia WordPress šablón a rozšírení zložitá a zdĺhavá. Bezplatný plugin Autoptimize vám výborne poslúži ak chcete rýchlosť webu optimalizovať sami. Ako už jeho samotný názov našepkáva, jeho použitie je jednoduché. 

2. Autoptimize – zrýchlenie len na pár kliknutí

Bezplatný a populárny plugin Autoptimize používajú stovky tisícov WordPress stránok na celom svete. Jeho práca spočíva v spojení všetkých štýlov a skriptov do jedného, minimalizuje ho a komprimuje, uloží ho vo vyrovnávacej cache pamäti a urobí aj niekoľko ďalších úprav vrátane zmenšenia HTML.

optimalizácia webstránky WordPress

Odľahčenie stránky sa pozitívne prejaví na rýchlosti načítavania a na rýchlosti webu v prehliadači. Natavenie je jednoduché a zrýchlenie nemá vplyv na dizajn a obsah stránky.

3. Ako pracovať s Autoptimize?

  1. Inštaláciu pluginu urobíte v administrácii WordPressu kliknutím na „Pluginy“ > „Inštalácia pluginov“.
  2. Vyhľadajte si „Autoptimize“.
  3. Kliknite na tlačidlo „Inštalovať“ a aktivujte.
  4. V nastavení pribudne položka „Autoptimize“, ktorá sa prejaví zeleným kolieskom v hornej lište.
  5. Zaškrtnite JavaScript Options, HTML Options a CSS Options uložte nastavenia.
  6. Teraz je web optimalizovaný a všetko funguje.  Rýchlosť si môžete otestovať vyššie spomínanými online testami pred a po optimalizácii.

optimalizácia webstránky WordPressZrýchlenie sa počíta radovo na sekundy. Uviedli sme príklad jednoduchej stránky, ktorá už bola pomerne rýchla aj pred optimalizáciou. Aj tu však Autoptimize výrazne pomohol. Rýchlosť načítania stránky sa zvýšila z 3,9 sekundy na 2,8 sekundy. To je nezanedbateľný rozdiel. Zmenšil sa aj počet načítaných zdrojov i veľkosť stránky. V prípade pomalých webov je rozdiel pred a po optimalizácii výrazný.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.4/5

Počet hlasov: 5