Ako opraviť slovenské znaky na webe s WordPressom v Internet Exploreri?

Chybné zobrazenie slovenskej diakritiky pri použití externých fontov z Google Fonts sa často týka používateľov prehliadača Internet Explorer. Ako môžete chybu na WordPress stránkach opraviť bez nutnosti meniť použité fonty a ako načítať fonty z Google lokálne?

Aj keď dnes už niekdajšiu jednotku na trhu s prehliadačmi, Internet Explorer od Microsoftu, používa výrazne menej používateľov, stále je v niektorých oblastiach štandardom. Najmä na úradoch a v štátnej správe sú pracovníci nútení používať tento prehliadač, ktorý v mnohých ohľadoch nevyhovuje dnešným štandardom. Jedným z častých problémov Internet Exploreru je problém s vykresľovaním Google Fontov na webových stránkach.

logo

V praxi tak používateľ vidí väčšinu textov s fontom, ktorý zvolil autor webu, ale slovenské znaky sú zobrazené odlišne. Táto nepríjemná chyba nastáva aj v prípadoch, keď je v ostatných prehliadačoch všetko v poriadku. Čo s tým?

Chybné vykreslenie fontov pri slovenskej diakritike na webe v Internet Exploreri

Aj napriek tomu, že ide o pomerne častý problém, je, paradoxne, veľmi ťažké nájsť k nemu funkčné riešenie. Najčastejšie tak tvorcovia siahajú po alternatívnych písmach a musia zmeniť zamýšľanú podobu webu. Existuje však elegantnejšie riešenie.

Aby ste zistili, či sa chyba objavuje aj na vašom webe, otvorte si ho v prehliadači Internet Explorer na počítači s Windowsom. Ukážku chybného zobrazenia môžete vidieť nižšie.

ie text rozbity

Prehliadač v takomto prípade ignoruje externé fonty so slovenskou diakritikou. Riešenie však existuje a problém sa dá obísť nahraním fontov na hosting. Ako to jednoducho spravíte s pomocou pluginu?

Internet Exploreru naservírujte lokálne fonty, ostatným tie z Google Fonts

Na aplikáciu úprav nemusíte vedieť programovať, vystačíte si s administráciou redakčného systému. Prvým krokom je inštalácia pluginu OMGF, ktorý je úplne zadarmo.

  1. V administrácii WordPressu kliknite v ľavom stĺpci na „Pluginy“ > Inštalácia pluginov“.
  2. Do poľa vyhľadávania zadejte „OMGF“.
  3. Kliknite na „Inštalovať“.
  4. Plugin aktivujte kliknutím na „Aktivovať“.

Následne sa presuňte do nastavenia pluginov, kde zvolíte, aké Google Fonty sa majú stiahnuť lokálne. Pokiaľ napríklad na svojom webe používate písmo Mali a Open Sans Serif, budete chcieť stiahnuť práve tieto dva.

fonty wordpress1

  1. V “Nastaveniach” kliknite na položku “Optimalizácia Webfonts”.
  2. Na otvorenej stránke postupujte podľa návodu a kliknite do poľa “Search”, kam napíšte názov požadovaných fontov a kliknite na tlačidlo.
  3. Následne se zobrazia varianty fontu na stiahnutie. Tu vyberte “latin-ext”, čo je označenie pre latinku s rozšírenou znakovou sadou, aj slovenskou.
  4. Dole na stránke kliknite najprv na “Download Fonts” a “Generate Stylesheet”.

fonty-wordpress

Vďaka tomu dôjde k stiahnutiu a vygenerovaniu CSS súborov do štruktúry vášho webu. Ostatné nastavenia nemeňte. Teraz môžete web otvoriť v Internet Exploreri a uvidíte, že slovenské znaky sú zobrazené správne.

ie opraveny

 Lokálne fonty môžu pomôcť k ďalšiemu zrýchleniu stránok

Lokálne stiahnuté fonty majú aj ďalšie pozitíva, a jedným z nich je zníženie počtu DNS požiadaviek. Tým pádom často dochádza k zredukovaniu času potrebného na načítanie stránky a zlepší sa tak i skóre v nástrojoch ako Pingdom či Pagespeed Insight na meranie rýchlosti webu.

Výhodou je, že OMGF je úplne kompatibilný s pluginmi na cachovanie stránok, o ktorých sme písali v návode ako zrýchliť WordPress stránky a ako ich optimalizovať.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5/5

Počet hlasov: 481