Kde hľadať vhodné bezplatné šablóny pre WordPress?

Pred výstavbou webu vo WordPresse budete postavení pred voľbu vhodnej šablóny - akejsi predlohy, podľa ktorej budete svoj web budovať. Na výber je množstvo dobre prepracovaných platených šablón, no dajú sa nájsť aj naozaj kvalitné, a k tomu bezplatné šablóny. Viete kde ich nájdete?

Vyberať sa dá z tisícov šablón

Šablóny sa samozrejme dajú nájsť a nainštalovať v administrácii redakčného systému. Čo ak tam ale vhodnú šablónu nenájdete? Platené šablóny majú svoje nepopierateľné prednosti (napr. podporu zo strany vývojárov). Neznamená to ale, že máte hľadať len medzi platenými šablónami, ktoré vás môžu stáť aj desiatky EUR. Keď hľadaniu venujete trochu svojho času, určite nájdete aj vhodnú neplatenú šablónu.

TIP: Šablónu si môžete nechať vytvoriť aj na zákazku. Odporúčame si najskôr zistiť, či nenájdete vhodný platený alebo dokonca neplatený template. Často stačí urobiť len kozmetické úpravy s pomocou pluginov alebo niekoľko hodinovej programátorskej práce a popýšiť sa budete môcť celkom unikátnou webovou stránkou.

Kde hľadať vhodné šablóny?

Najskôr navštívte samotný portál WordPressu. Vyhľadávanie šablón je tu dobre prepracované a portál triedi šalbóny podľa viacerých kritérií, ako sú napríklad preferencie používateľa alebo popularita, čo napomáha rýchlejšiemu výberu vhodných šablón. Nájsť tu môžete cez 5 tisíc rôznych šablón. Pri takom počte svoje potreby výberu šablóny asi uspokojíte, čo myslíte?

WordPress šablóny

Hľadať môžete aj na webe Athemesktorý sa špecializuje na šablóny pre Wordpress. Ku každej šablóne tu získate aj stručný popis, ktorý vám výber len uľahčí. Počítať môžete s ponukou responzívnych šablón. Všetky šablóny sú v základe zadarmo. Nájdete tu aj šablóny s dodatočnými pokročilými funkciami za poplatok, čo je u bezplatných šablón častý model. Dokúpenie dodatočných prvkov je pritom dobrovoľné.

WordPress šablóny

Ďalšou službou, podobnou Athemes, je Colorlib. Predstavuje viac ako 50 šablón zadarmo určených pre široké spektrum používateľov. Natrafíte tu napríklad na šablóny určené špeciálne pre medicínske odvetvie.

WordPress šablóny

Pre šablóny si môžete „zájsť“ aj do blízkeho zahraničia. U našich susedov sa na výber kvalitných šablón zamerala webstránka premiovesablony.cz. Inšpiráciu tu môžete načerpať z rôznych ukážok, vďaka čomu budete mať dobrú predstavu o tom ako váš web bude s ktorou šablónou vyzerať.

Okrem vyhľadávača sa pre vyhľadanie ďalších šablón dajú využiť aj špecializované weby, ktoré na zdroje šablón – anglicky „themes“ či „templates“ – odkazujú. 

TIP: Hľadajte zahraničné články s aktuálnymi prehľadmi šablón – tým zaistíte, že je šablóna aktuálna a vydrží tak dlhšie. Hľadajte výrazy ako „Best free WordPress Templates 2018“ a pod.

Bezplatné prémiové šablóny? Odkiaľ pochádzajú?

Hľadať odporúčame aj u niektorých profesionálnych štúdií, zaoberajúcich sa predajom šablón. Štúdio MyThemeShop má okrem vlastného predajného portálu 20 ochutnávok profesionálnych šablón celkom zadarmo. Ponúkajú aj mnoho platených šablón, na ktorých sa za náklady pohybujúce sa okolo 40 € dajú vybudovať aj prepracovanejšie, väčšie a dobre pôsobiace projekty.

WordPress šablóny

Tip: Na portáli ThemeForest nájdete šikovných vývojárov šablón, ktorí síce ponúkajú väčšinu svojich šablón za poplatok, no natrafíte medzi nimi určite aj na pár bezplatných. Dostanete sa tu tak ku kvalitnej a overenej šablóne celkom zadarmo.

Varovanie na záver

Ak sa už vydáte cestou hľadania šablón po vlastnej línii, dávajte si pozor na prémiové, platené šablóny, ktoré môžu byť „načierno“ k dispozícii na stiahnutie. Nemusíte o tom ani vedieť, no platí, že neznalosť neospravedlňuje. Mohli by ste sa dostať do konfliktu so zákonom.

Určite sa vyvarujte pochybných webových stránok, kde na vás namiesto stiahnutia šablóny môže číhať malware. Našťastie sa legitímne stránky dajú vyhľadať ľahšie ako tie podvodné, čím sa mnohým nedorozumeniam prirodzene vyhnete.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.4/5

Počet hlasov: 5