Ako na SPAM vo WordPresse? Ochráňte komentáre aj formuláre

Prevádzkujete web s formulárom v štýle Contact Form 7 a s tradičnou WordPress diskusiou? Pokiaľ svoju stránku nebudete chrániť, roboty rozosielajúce nevyžiadané správy a reklamy si vás čoskoro nájdu. Spoľahlivé riešenie existuje a naviac je úplne zadarmo. Ako sa zbaviť spamu na WordPress stránkach?

Redakčný systém WordPress vďaka jeho univerzálnosti používa viac ako 30 % internetových stránok z celého sveta. To má, bohužiaľ, aj jeden nepríjemný dôsledok – útočníci a roboty rozosielajúce spam sa na WordPress stránky radi sústreďujú. Aj keď každá WP stránka vyzerá inak, na pozadí fungujú takmer identicky a je tak jednoduchšie naprogramovať automatický program, ktorý bude na nezabezpečené stránky odosielať reklamu a nevyžiadanú poštu.

Brániť sa dá rôznymi spôsobmi, manuálne mazanie ale rozhodne nie je jedným z nich. Zaberie totiž ohromné množstvo času a nemusí mať konca. V článku vám poradíme niekoľko tipov, ako ochránite WordPress pred otravným spamom.

Spam rozosielajú roboty, jedného použite na ochranu webu

Prvá vec, ktorú je nutné si uvedomiť, je fakt, že spam dnes už prakticky nerozosielajú živí ľudia. Automatizované programy sú omnoho rýchlejšie a rafinovanejšie, vďaka čomu mnohí majitelia stránok radšej vypínajú komentáre (stránka plná spamu totiž nevypadá dobre) alebo skrývajú kontaktné formuláre, čím sa pripravujú o obchodné príležitosti. Proti spamu sa však dá účinne bojovať vďaka šikovným pluginom, ktoré budú ako “dobré roboty” pomáhať pre zmenu vám.

Niekedy pomôže Akismet

WordPress v základnom nastavení automaticky inštaluje plugin Akismet, ktorý slúži na ochranu pred spamom. Predtým to bolo často kritizované riešenie, nič s ním ale určite nepokazíte. Stačí spustiť jednoduchú aktiváciu a plugin vás bude chrániť pred spamom. Bezplatne ho však môžete používať len do určitého množstva vymazaného spamu a je nutné ho prepojiť s externou službou.

Existujú aj alternatívy, ktoré zadarmo ochránia stránku bez nutnosti prepájať web s externou službou. Aké to sú a čo dokážu?

Antispam Bee – ochrana proti spamu, o ktorej ani neviete

Pokiaľ vám často chodia upozornenia na tzv. trackbacky či nové komentáre z pochybných zdrojov, možno už dobre viete, že manuálne mazanie je nekonečná práca. Ak si spameri vyberú váš web ako cieľ, musíte hľadať efektívnejšie spôsoby ochrany.

antispam bee WP plugin

Jedným z nich je WordPress plugin Antispam Bee, ktorý automaticky chráni stránky pred spamom v komentároch aj pred spamom cez trackbacky a pingbacky. Ako naň?

  1. Najprv spustite inštaláciu pluginu kliknutím v administrácii WordPressu na “Pluginy” > “Inštalácia pluginov”.
  2. Vyhľadajte “Antispam Bee”.
  3. Kliknite na tlačidlo “Inštalovať” a spustite aktiváciu.
  4. Po aktivácii nájdete v menu “Nastavenia” novú položku “Antispam Bee”.
  5. Po kliknutí môžete upravovať pokročilé nastavenia, ale s pokojným svedomím môžete všetko nechať tak, ako je. Pokiaľ máte problém s množstvom spamu, úbytok by ste mali pocítiť ihneď.

Rozšírenie po inštalácii a aktivácii samo detekuje podozrivé komentáre na základe porovnávania IP adries, rôznych online databáz a cez ďalšie premenné. Administrátorovi stránky ponúka prehľady s počtom zablokovaných spamov a jednoduché používateľské rozhranie, ktoré neobťažuje množstvom zbytočných možností nastavení.

antispam bee

Antispam Bee chráni len základné WordPress komentáre. Pokiaľ teda používate alternatívu, mali by ste siahnuť po nasledujúcom riešení.

WordPress Zero Spam blokuje spam vo WordPresse

Z podobného súdka je plugin WordPress Zero Spam, ktorý je opäť zadarmo a vzniká ako Open Source projekt. Oproti Antispam Bee má výhodu, že chráni tiež alternatívne systémy pre komentáre, formulárové pluginy či registračné formuláre. Opäť stačí plugin jednoducho nainštalovať a on sa postará o zvyšok.

  1. Najprv spustite inštaláciu pluginu kliknutím v administrácii WordPressu na “Pluginy” > “Inštalácia pluginov”.
  2. Vyhľadajte “WordPress Zero Spam”.
  3. Kliknite na tlačidlo “Inštalovať” a spustite aktiváciu.
  4. Po aktivácii nájdete v menu “Nastavenia” novú položku “Zero Spam”.
  5. V nastaveniach môžete spustiť registráciu na ipstack.com pre lepšiu detekciu IP adries a ich efektívnejšie blokovanie, a predovšetkým preložiť a upraviť hlášky, ktoré sa zobrazia pri zablokovaní komentára používateľa. V prípade, že by nešlo o spam, vás tak môže prinajmenšom kontaktovať.

WP zero spam plugin

Podporované (chránené) sú nasledujúce pluginy:

  • Contact Form 7
  • Gravity Form
  • Ninja Forms
  • BuddyPress
  • WPForms

WP zero spam

Falošné registrácie a pochybné komentáre by mali po inštalácii pluginu zmiznúť. Pokiaľ chcete, môžete nastaviť pokročilú kontrolu IP adries a ovplyvniť ďalšie nastavenia. Antispamová ochrana funguje dobre aj v prípade, že stránka používa cache.

Ak by sa aj po aktivácii pluginu objavil spam, odporúčame vyskúšať ako alternatívu šikovné rozšírenie Goodbye Captcha (WPBruiser), ktoré ponúka integráciu s množstvom obľúbených pluginov a podobne ako WP Zero Spam pomáha bojovať proti spamu na WordPresse.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5/5

Počet hlasov: 267