Ako zobraziť iné menu na rôznych stránkach WordPress webu?

Navigačné menu na WordPress stránkach nemusí byť statickým prvkom. Aj bez znalostí programovania môžete zariadiť, aby sa menilo podľa správania používateľa. Ľudia, ktorí sú prihlásení na webe, tak môžu mať zobrazené iné menu než tí, ktorí sú odhlásení. Ako na to a ako zobraziť rozličné menu na rôznych stránkach jedného webu?

Naprogramovať zmenu menu v závislosti na konkrétnom používateľovi či stránke nie je jednoduché. Vďaka šikovným rozšíreniam redakčného systému WordPress však nemusíte vedieť programovať. V článku si ukážeme, ako vytvárať dynamické menu vo WordPresse a ako s ním pracovať.

V akých situáciách je vhodné na webe zobrazovať rozdielne menu?

Pokiaľ sa na stránke nachádza možnosť prihlásenia a registrácie, je logické používateľom zobraziť relevantné informácie v menu v závislosti na tom, či sú alebo nie sú prihlásení. Prihlásený používateľ už nepotrebuje vidieť tlačidlo “Registrovať” a naopak. Podobne nedáva zmysel zobrazovať odkaz na editáciu profilu niekomu, kto ho ešte ani nemá vytvorený.

ruzna menu

Zobraziť na určitých stránkach v menu rozdielne informácie takisto môže byť prínosné. Vďaka tomu budete môcť používateľa ľahšie naviesť na správne miesto a pomôcť mu s riešením problému či dokončením transakcie.

Ako vo WordPresse zobrazovať iné menu v rôznych situáciách a na rôznych stránkach?

Šikovné rozšírenie Different Menu in Different Pages – Control Menu Visibility pre WordPress dokáže zadarmo posunúť prácu s menu na novú úroveň. Dokáže totiž ľahko vytvárať podmienky pre zobrazovanie rôzneho menu pre konkrétne stránky, URL, kategórie či dokonca používateľov.

ruzna-menu-2

Ako nainštalovať rozšírenie:

  1. V administrácii WordPressu kliknite v ľavom stĺpci na „Pluginy“ > Inštalácia pluginov“.
  2. Do poľa vyhľadávania zadajte „Different Menu in Different Pages“.
  3. Kliknite na „Inštalovať“.
  4. Následne plugin aktivujte kliknutím na „Aktivovať“.
  5. Potom prejdite do záložky “Nastavenia” > “Different Menus”.

Po inštalácii a otvorení nastavení sa vám zobrazí jednoduchá stránka, kde môžete kliknutím na tlačidlo “Add Different Menu” ovplyvniť, aké menu se bude na webe v určitých situáciách zobrazovať kliknutím na “Setup”. Podmienky je možné kombinovať a nastavovať podľa konkrétnych stránok, kategórií, príspevkov, štítkov, používateľských rolí či prihlásení/neprihlásení používateľov.

Plugin takisto umožňuje nastavovať rozdielne menu podľa lokality, v ktorej sa používateľ nachádza, či podľa konkrétneho zariadenia v závislosti na platforme. Tu už ale ide o veľmi špecifické funkcie, za ktoré si tvorcovia pluginov radi nechajú zaplatiť.

Ako menu vytvoriť?

conditions

Aby ste mohli nastaviť rôzne menu na rozličných stránkach, musíte si jednotlivé možnosti menu najprv vytvoriť. Urobíte tak štandardne v rozhraní WordPressu v časti “Vzhľad” > “Menu”. Tu môžete vytvárať nové menu či kliknutím na “Duplicate Menus” urýchliť celý proces a len upraviť rozdielne položky.

Plugin výborne plní to, na čo bol vytvorený a umožní vám vytvárať komplexnú štruktúru menu. Aj v bezplatnej verzii naviac ponúka funkcie, ktoré mu môže závidieť väčšina platených riešení.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.5/5

Počet hlasov: 6