Ako vložiť PDF dokument na WordPress stránky?

Ako vložiť PDF dokument do webstránky tak, aby sa z neho stala interaktívna súčasť obsahu webu  a nebolo nutné dokument sťahovať?  

PDF je najčastejšie používaným formátom pre prezentáciu dokumentov. Tento univerzálny súborový formát otvorí asi každý operačný systém a zariadenie. Často sa preto používa v obsahu webových stránok vo forme dokumentu na stiahnutie. Ako však PDF vložiť do obsahu webstránky tak, aby sa dokument priamo zobrazil a dalo sa v ňom listovať?

 pdf

Často sa na webstránkach používa vloženie odkazu cez ktorý si PDF dokument používateľ stiahne do svojho zariadenia. Tento postup je nepraktický a odborníci na UX ho neodporúčajú. Ak svojim čitateľom a zákazníkom chcete odprezentovať dôležité informácie, mal by ich na stránke vidieť bez nutnosti sťahovať a otvárať súbor. 

Vkladanie PDF na web podobne ako obrázky

WordPress v základnom nastavení nedokáže PDF do stránky vkladať. Podobne je to s obrázkami a videami. Tak ako aj v iných prípadoch, keď chcete obohatiť obsah webu o nové prvky, prichádza na pomoc šikovný bezplatný plugin.

Vďaka pluginu je možné PDF nahrať na web bežnou cestou pomocou správcu médií a potom ho vložiť do stránky podobne ako obrázok. Dokument sa následne prispôsobí dizajnu stránky a zobrazí v prehliadači podobnom zjednodušenému Adobe Readeru. V dokumente sa potom dá prehľadne listovať, preskakovať stránky a používať iné funkcie ako napr.  prehliadanie pomocou lupy (zoom).

pdf vložení

Plugin používa vkladanie cez JavaScript. Dokument nie je do stránky vložený cez iframe alebo externou službou. Súbor sa ukladá na váš hosting a z neho sa aj zobrazuje. Automatické prispôsobenie zaistí, že sa vložením súboru stránka nerozpadne a veľkosť sa správne prispôsobí aj na mobilných zariadeniach.

PDF Embedder učí WordPress s PDF pracovať 

PDF Embedder je bezplatný plugin s najlepšími hodnoteniami v kategórii PDF Embedderov. Používajú ho stovky tisíc webstránok a jeho vývoj je aktívny. Podpora najnovších verzií WordPressu je tým garantovaná.

PDF Embedder nainštalujete pomocou správcu pluginov v CMS WordPress:

  1. V administrácii WordPressu kliknite v ľavom stĺpci na „Pluginy“ > „Inštalácia pluginov“
  2. Do poľa vyhľadávanie zadajte „PDF Embedder“
  3. Kliknite na „Inštalovať“
  4. Plugin aktivujete kliknutím na „Aktivovať“

pdf nahrávání

Vkladanie PDF do stránky?

Ako pridáte súbor do stránky po inštalácii? Pri príspevkoch kliknete na „Mediálne súbory“ a nahrať PDF. Potom kliknete na „Vložiť do príspevku“. Do príspevku je vložený shortcode v nasledujúcom formáte:

[pdf-embedder url="https://urlvasehowebu.cz/wp-content/uploads/2019/03/xxx.pdf"]

Po uložení sa namiesto kódu zobrazí vložený PDF dokument. Po nájazde myšou uvidíte ovládacie prvky a budete mať možnosť otáčať stránku alebo ju približovať.

pdf url

Nastavenie pluginu umožňuje rôzne prispôsobenia zobrazovania. Napríklad zobrazenie poďakovania autorom, zobrazenie umiestnenia ovládacích prvkov. Ukážku použitia pluginu si môžete pozrieť na kontaktnej stránke magazínu inSmart.cz.

Platená verzia pluginu ponáka ešte viac. Na odkazy v PDF dokumente budete môcť klikať a súbor bude možné stiahnuť pomocou tlačidla. To nahradí staré dobré pridanie odkazu na PDF dokument na webe.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.4/5

Počet hlasov: 5