WordPress šablóny: ako ich používať?

Vizuálna stránka každého webu je z veľkej časti ovplyvnená výberom šablóny. Prečítajte si, kde si ju môžete zadarmo stiahnuť a ako ju potom nainštalujete.

Ak máte za sebou inštaláciu a nastavenie WordPressu, je vhodné popremýšľať o tom, do akej šablóny svoje stránky oblečiete. Víťazná šablóna totiž udá tón celému webu.

1. Čo sú WordPress šablóny

Vo WordPresse sa mení základný vzhľad webu pomocou tzv. webových šablón. Šablóny sú dostupné zadarmo priamo v rozhraní systému. Nájdete tu niekoľko štandardne predinštalovaných šablón, ktorými môžete vzhľad svojich stránok ľubovoľne meniť. Väčšinou sú tu ale len štyri, takže sa môže stať, že sa žiadna z nich nebude hodiť pre váš zámer. Ak vám ponúkané šablóny nebudú vyhovovať, nezúfajte. Priamo z prostredia WordPressu si môžete stiahnuť a nainštalovať mnoho ďalších. Ak by ste si ani tam nevybrali, môžete sa poohliadnuť ešte na internete, kde ich nájdete ďalšie tisíce.

WordPress šablóny

2. Ako nainštalovať novú šablónu do WordPressu

Ak chcete pridať do WordPressu novú šablónu, stačí, keď kliknete na „inštalovať“ a počkáte, pokiaľ sa nový vzhľad nahrá do systému. Potom ho už len aktivujete a máte hotovo. Okrem prednastavených možností môžete do WordPressu pridávať i šablóny vlastné – tie, ktoré nájdete na internete, tie, ktoré vám niekto vytvorí na zákazku, alebo tie, ktoré si sami navrhnete. Postup je pritom rovnaký, len musíte stiahnutú šablónu vždy nahrávať do systému v zabalenom formáte.

Na internete nájdete mnoho WordPress šablón celkom zadarmo a okrem bezplatných návrhov tu zoženiete i mnoho platených verzií, ktoré vás lepšie odlíšia od ostatných webov. V priemere za ne ale zaplatíte okolo 45 EUR.

Ďalšie možnosti ako mať unikátny vzhľad webu, je nechať si navrhnúť šablónu na zákazku. V tomto prípade sa ale musíte pripraviť na ešte vyššiu čiastku. Výrobu môžete zveriť odborníkom alebo sa do nej pustiť sami. Existujú online nástroje, v ktorých šablónu kompletne vytvoríte. Za licenciu, ktorá vám to umožní, ale zaplatíte približne 40 až 110 EUR.

3. Väčšine začiatočníkov postačia webové šablóny zadarmo

Ak nemáte špecifické požiadavky na web alebo nevytvárate stránky zamerané na dizajn, potom vám úplne postačia WordPress šablóny ponúkané na stiahnutie zadarmo. Je ich dnes k dispozícii toľko, že už tak budete mať problém vybrať si len jednu jedinú.

TIP: Nezabúdajte, že v jednoduchosti je krása. Vyberte takú šablónu, ktorá je nielen pekná na pohľad, aj prehľadná a pre návštevníkov vašich stránok používateľsky prívetivá. Prehnaná ozdobnosť, alebo naopak extrémny minimalizmus môžu byť pre čitateľov vášho webu mätúce.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.4/5

Počet hlasov: 7