Najlepšie profesionálne šablóny pre WordPress: ako ich vyberať a ich kde nakúpiť?

Redakčný systém WordPress ponúka obrovské množstvo bezplatných šablón a rozšírení. Čo v prípade, že sa vám žiadna bezplatná šablóna nepozdáva a nechcete zbytočne utrácať za vytvorenie šablóny na mieru u programátora? Riešenie sa ponúka vo forme výberu a kúpy platenej šablóny. Žiadne obavy. Platené šablóny väčšinou nie sú drahé, pomerne ľahko si s ich nastaveniami poradíte a ich autori vám radi pomôžu s prípadnými úpravami na mieru. Ako postupovať pri výbere profesionálnej šablóny?

Nainštalovali ste si WordPress a teraz stojíte pred ďalším dôležitým krokom - ide o rozhodnutie ako bude vaša webstránka vyzerať a aké funkcie bude ponúkať. Tu je pár záchytných bodov pre rozhodovanie.

Šablóna má ladiť s témou webu

Aký účel bude plniť váš web? Táto otázka je dôležitá nielen pre používateľa ale aj pre vyhľadávače. Účel webstránky a jej kvalita je jeden z faktorov, ktorý je z pohľadu SEO vyhľadávačom vyhodnocovaný. Ak budete mať blog, tento by mal poskytovať zaujímavý obsah a byť dobre čitateľný a prehľadný. V prípade e-shopu, by stránka mala umožniť pohodlný nákup a tomu zodpovedá aj jej štruktúra (rozmiestnenie obsahu a tlačidiel). Teraz je už jasné, že internetový obchod bude vyzerať inak ako internetový magazín. Šablóny preto vyberajte od začiatku podľa účelu, pre ktorý bude webstránka slúžiť.

wp-temata

K dispozícii sú prémiové šablóny, ktoré majú v základe pripravených viac dizajnov a scenárov (magazín, e-shop, blog, firemná webstránka). Šablóna je priamo optimalizovaná pre konkrétne využitie. Po jej inštalácii si môžete vybrať rozloženie a dizajn, ktorý uprednostňujete. Niektoré šablóny sú určené len pre jeden konkrétny scenár - napr. pre vytvorenie prezentácie s nehnuteľnosťami alebo internetový magazín. WordPressová komunita je naozaj široká. S variabilitou výberu šablóny určite problém mať nebudete.

Výber šablóny podľa funkcií

Plánujete prevádzkovať internetový obchod? Zamerajte sa na šablóny, ktoré sú kompatibilné s e-shopovým pluginom WooCommerce. Ušetríte si mnoho starostí a výdavkov spojených s prípadným zháňaním programátora, ktorý by vám šablónu upravil na mieru. Pri výbere šablón vám príde vhod znalosť angličtiny, s ktorou bude výber šablón jednoduchší.  

emax

Na týchto stránkach nájdete prémiové WordPress šablóny:

  • MyThemeShop – obsahuje viac ako 150 šablón a doplnkov od konkrétnych tvorcov s prepracovaným systémom nastavovania a úprav
  • Theme Forest – tisícky šablón od rôznych vývojárov s rôznou kvalitou

Ako vyhľadávať? Ak hľadáte šablónu pre firemnú webstránku, zamerajte sa na výrazy ako „business“ a „company“. Ideálny hľadaný výraz, ktorý zadáte do vyhľadávača bude „WordPress business template“.

Realitná kancelária by v modelovom príklade pri vyhľadávaní použila slovné spojenie „real estate template“. Výsledkom vyhľadávania by boli šablóny obsahujúce funkciu katalógu s realitami s možnosťou vyhľadávania a triedenia výsledkov nehnuteľností.

Kultúrne centrum zaoberajúce sa plánovaním eventov potrebuje prepracovaný kalendár integrovaný priamo v šablóne. Vyhľadávať je vhodné výraz „WordPress event page template“, kde výsledy na prvých pozíciách zobrazia šablóny s integrovaným kalendárom.

Koľko stoja WordPress šablóny? Profesionálne šablóny sú cenovo prijateľné, veľa napovie užívateľské hodnotenie

Platené WordPress šablóny vás zväčša budú rádovo stáť  v prepočte desiatky EUR. Obľúbené  šablóny preverené tisíckami používateľov sú dostupné od približne 15 EUR do 60 EUR (ceny sú zväčša uvedené v USD).

Na čo si dať pozor? Sledujte dĺžku podpory od tvorcov a obmedzenie licencie – na koľko stránok ju môžete použiť a pozornosť venujte predovšetkým hodnoteniu používateľov. Používateľské hodnotenie je skvelá cesta, ako si urobiť obraz o spokojnosti iných používateľov s konkrétnou šablónou a vedieť o kvalite šablóny skôr ako si ju zakúpite. Podpora zo strany vývojárov a možnosť stiahnutia novej verzie kúpenej šablóny býva najčastejšie na rok od nákupu licencie.

envato

Je prirodzené, že vo výbere natrafíte na lacnejšie aj drahšie šablóny. Ak majú dobré hodnotenie a šablóna zodpovedá tomu, čo potrebujete, pokojne si ju zakúpte. Aj tu platí, že vyššia cena neznamená vyššiu kvalitu. Sledujte aj prípadné zľavy, ktoré katalógy ponúkajú. Pri troche šťastia, bude práve tá vaša šablóna v akcii.

Profesionálne WordPress šablóny a jednoduchosť nastavenia

Existuje niekoľko skupín vývojárov, šablóny ktorých sú nielen vyladené, ale aj prepracované tak, aby sa koncovým používateľom ľahko upravovali. Webovú stránku si pomocou nich dokážete ľahko vytvoriť aj bez znalostí programovania.

Dobrú povesť majú vďaka jednoduchosti úprav profesionálne WordPress šablóny od vývojárov z MyThemeShop. Tvorcovia si dali záležať na tom, aby ich šablóny vynikali jednoduchým a prehľadným rozhraním pre úpravu webstránky. Cena šablón u nich je priaznivá. Ten, kto aktívne weby vytvára, určite ocení možnosť nákupu všetkých šablón vývojárov v rámci ročného predplatného za rozumný poplatok. Zakúpiť si môžete aj jednotlivé šablóny, s cenou v jednotkách EUR. Výhodou je, že všetky predávané šablóny na webe MTS majú identickú administráciu, a ľahko sa nastavujú.

mytheme

Pozor si dajte na šablóny, ktoré síce majú pekný vzhľad, no ich nastavenie nie je zďaleka jednoduché. Dajte na osobnú skúsenosť – je dobré preklikať si prípadné demoverzie administrácie stránok (ak sú k dispozícii). Odporúča sa pozrieť si používateľské hodnotenia.

hodnocení

Za zmienku určite stojí Envato Market s ich Theme Forestom. Ide o trhovisko so šablónami a doplnkami (nielen) pre WordPress. Za Envato Market nehľadajte konkrétnych vývojárov, len internetové trhovisko alebo akýsi veľký internetový obchod s výberom tisícov rôznych šablón a rozšírení. Populárne a rozšírené sú napr. šablóny Avada, X Theme a známy Enfold.

Na Theme Forest sú v ponuke šablóny od rôznych tvorcov. Preto je treba očakávať rôznu kvalitu a spôsoby nastavenia.  Pri výbere sa zamerajte na filtrovanie podľa obľúbenosti a skvelej pomôcky, ktorou sú užívateľské hodnotenia.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.3/5

Počet hlasov: 4