WordPress a Google matched content: reklamy a zoznam príbuzných článkov na webe vytvorenom vo WordPress

Máte blog alebo webstránku s dobrým obsahom a radi by ste na nej čo-to zarobili? Google Adsense ponúka možnosť ako prostredníctvom obsahu na webe zarobiť a zároveň predĺžiť čas používateľa strávený na stránke. Ako pridať AdSense "Príbuzný obsah" do webstránky vo WordPress? 

Čo je to Google Príbuzný obsah alebo AdSense Matched Content?

Google Adsense predstavuje príležitosť na speňaženie návštevnosti vašej webstránky. Najskôr sa zaregistrujete, potom si vygenerujte bannery a umiestnite ich na web. Váš web bude pripravený zarábať - v závislosti na tom, nakoľko zaujímavý obsah na stránke publikujete a koľko používateľov ju navštevuje.

Matched Content (Príbuzný obsah) je nový typ reklamnej príležitosti, ktorý Google v rámci AdSense ponúka. Systém prehľadáva obsah webstránky a návštevníkovi zobrazí prehľad s príbuznými článkami. Ponúkaný prehľad môže byť bez reklám, funguje iba ako pútač príbuzného obsahu, alebo do obsahu primieša reklamy. Tie na prvý pohľad ako reklamy nevyzerajú. V jednom momente tak upútavate pozornosť na vlastné príbuzné články a súčasne máte príležitosť zarobiť na reklamách.

WordPress matched content 1

Pri prvku sa dá upraviť vzhľad, ktorý je responzívny - prispôsobuje sa zobrazeniu na mobilných zariadeniach a desktope. 

Prečo Matched content?

 • Pluginy a widgety pre zobrazovanie príbuzného obsahu predstavujú pre server záťaž. Pri vyššej návštevnosti a chybnom nastavení  budú webstránku spomaľovať. Matched Content predstavuje záťaž len pre servery Googlu. Nepredstavuje záťaž pre váš server a hosting.
 • Google pracuje s prepracovanejšími algoritmami pre zobrazovanie príbuzného obsahu.
 • Budete zároveň zarábať aj pomáhať používateľom. 

WordPress matched content 2

Obmedzenia Matched content

 • Google neumožňuje podstatnejšie zásahy do vzhľadu prvku. To sa môže v budúcnosti zmeniť, no nateraz to berme ako nevýhodu. 
 • Systém neumožňuje vybrať na aký obsah chcete upútať. Stáva sa, že sa v príbuznom obsahu objavia archívy a kategórie.
 • Logo Google v hlavičke sa nedá odstrániť.

WordPress matched content 3

Ako pridať AdSense Príbuzný obsah do webstránky vo WordPress?

Zaregistrujte sa do programu Google AdSenese. Nová funkcia sa objaví v nastavení AdSense len pri tých stránkach, ktoré vykazujú dostatočnú návštevnosť.

 1. V ľavo v menu Google AdSense kliknite na „Reklamné jednotky“ > „Nová reklamná jednotka“. Zvoľte „Príbuzný obsah“. WordPress matched content 4
 2. Prvok sa dá upravovať. Zvolíte, či sa má využiť na zobrazovanie reklám. Potom všetko uložte. Následne sa vytvorí kód pre nasadenie na webstránku.
 3. V nastaveniach WordPress choďte do nastavení vzhľadu a vyberte „Widgety“.
 4. Vytvorte nový HTML widget a vložte do neho kód reklamy. WordPress matched content 5
 5. Zvoľte preferované umiestnenie na stránke. Napríklad pod článkami alebo v pravom stĺpci a uložte. 
 6. Po týchto nastaveniach by sa reklamy typu „Príbuzný obsah“ mali začať zobrazovať na webstránke.

WordPress matched content 5

Inou možnosťou je vloženie reklamného kódu na prináležiace miesta v kóde ručne alebo využitie doplnku „Ad Inserter“.

Reklamný formát Matched Content je vhodná voľba pre tých, ktorí chcú na svojom obsahu zarábať a svojich návštevníkov nechcú obťažovať banermi. Predstavuje dobrú alternatívu k špecializovaným doplnkom pre upútanie na príbuzný obsah. 

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.3/5

Počet hlasov: 4