Ako na inštaláciu a základné nastavenia vo WordPress

Vytvoriť web vo WordPresse zvládnu i začiatočníci. Systém je intuitívny, jednoduchý a kompletne v slovenčine, takže sa v ňom stránky tvoria jedna radosť. Poradíme vám, ako WordPress nainštalovať  a na čo sa pozrieť v jeho nastavení.

Čo je WordPress a prečo ho mať?

WordPress je open source redakčný publikačný systém, s ktorým môžete jednoducho spravovať obsah webu. Môžete v ňom napríklad tvoriť a zverejňovať články, zaraďovať ich do kategórií, pridávať k nim rôzne štítky, spravovať galériu obrázkov, pracovať s videami či hudbou, odpovedať na komentáre a mnoho ďalšieho. Skrátka a dobre, vytvoríte v ňom kompletne celý web.

Prečo používať práve WordPress?

Okrem WordPressu sú populárne aj ďalšie redakčné systémy – napríklad Joomla alebo Drupal. WordPress je ale stále najpoužívanejším systémom. A niet sa čo diviť. Má hneď niekoľko nesporných výhod:

- Veľmi jednoducho sa ovláda. Pracovať s ním zvládne i úplný začiatočník.
- Môžete ho použiť pre mnoho rôznych účelov. Hodí sa na tvorbu osobného blogu, firemnej prezentácie, internetového magazínu i e-shopu.
Jeho funkcie ľahko rozšírite pomocou pluginov WordPressu. V súčasnosti sú ich desaťtisíce, vďaka čomu jeho tvárnosť takmer nepozná hranice. 
Je bezplatný. Potrebujete k nemu ale webhosting, na ktorom bez problémov pobeží. Aby ste nemuseli dohľadávať jednotlivé parametre a zisťovať, či to služba od vami vybraného poskytovateľa zvládne, môžete hľadať priamo hosting pre WordPress.
Používa ho mnoho renomovaných firiem. Na WordPresse bežia napríklad stránky NASA, CNN, The Wall Street Journal, ebay alebo LinkedIn.

Návod, ako WordPress rýchlo nainštalujete

Inštalácia WordPressu je veľmi jednoduchá. Stačí sa prihlásiť do nášho Zákazníckeho centra, kde následne zvolíte, kam chcete redakčný systém nainštalovať. Samotná inštalácia zaberie len pár minút a hneď po nej vám prídu na e-mail prihlasovacie údaje s pokynmi, ako ďalej postupovať.

TIP: Podrobný návod, ako nainštalovať WordPress, nájdete rozpísaný v našej nápovede.

Prihlásenie do WordPressu je na vašej doméne

Po inštalácii se už môžete priamo do systému prihlásiť. Do webového prehliadača zadajte názov svojej domény v tvare www.názovdomény.sk/wp-admin (takže napríklad www.blogocestovani.sk/wp-admin) a vyplňte prihlasovacie meno a heslo, ktoré nájdete v e-maile. Potom už môžete v prostredí redakčného systému všetko nastaviť a začať s tvorením webu. Výhodou je, že WordPress máte kompletne v slovenčine a jeho prostredie je užívateľsky prívetivé, takže v ňom budete pracovať viac-menej intuitívne.

WordPress inštalácia

3 nastavenia, ktoré by ste mali vo WordPresse urobiť zo všetkého najskôr

1. Skontrolujte e-mail

Najskôr skontrolujte, že je v administrácii uvedený správny e-mail. Ak by tam totiž nebol uvedený kontakt, ktorý skutočne používate, mohli by ste mať neskôr problém sa do systému vôbec dostať.

2. Vyplňte názov a popis webu

Po kontrole e-mailu sa už môžete pustiť do zhotovenia samotných stránok. Vyberte základný vzhľad a vyplňte názov a popis webu. Mal by byť krátky, zrozumiteľný a ak to je možné, úderný, aby zaujal ostatných. TIP: Je ideálne, keď si k administrácii otvoríte v novom okne váš web, aby ste priamo mohli kontrolovať, ako ho vidia ostatní používatelia internetu. Hneď tak zistíte, ako vyzerajú vaše zmeny a úpravy v skutočnosti.

3. Zmeňte formát tvorby url

V záložke „nastavenia“ kliknite na „trvalé odkazy“, kde by ste mali mať v základe zvolenú možnosť „čistý“. Lepšie ale je, keď zakliknite „názov príspevku“. Vďaka tomu sa do adresy nového článku prepíše jeho názov a nie len skupina čísel. To je dobré z hľadiska optimalizácie webu.

WordPress inštalácia pluginy

Máte to hotové? Pozrite sa na WordPress šablóny a vyberte si takú, ktorá vášmu webu pristane.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.3/5

Počet hlasov: 4