WordPress - začíname s optimalizáciou pre vyhľadávače

Chcete, aby bolo váš web na internete dobre vidieť? Myslite na optimalizáciu pre vyhľadávače. Dobre optimalizovaný web zabezpečí jeho vyššiu návštevnosť. Nie je to nič zložité. Základné kroky zvládnete sami, aj keď ste sa so SEO ešte nestretli.

Yoast SEO plugin zaistí optimalizáciu WordPressu

Pluginy WordPressu dokážu rozšíriť web o mnoho zaujímavých funkcií. Zrýchlia váš web, napoja ho na platobnú bránu alebo ho ochránia po právnej stránke. Navyše vám uľahčia optimalizáciu vyhľadateľnosti, ktorá sa skrýva pod skratkou SEO.

TIP: Radi by ste sa dozvedeli viac o SEO? Ako vášmu webu pomôže? Čítajte náš článok o optimalizácii webu pre začiatočníkov.

S optimalizáciou WordPressu vám pomôže hneď niekoľko pluginov. Každý z nich dokáže niečo iné a má svoje vlastné výhody. Vyskúšajte si ich viac a vyberte si ten, ktorý vám bude vyhovovať. Pluginy môžete aj skombinovať. Pre optimalizáciu odporúčame nástroj Yoast SEO plugin. Patrí medzi najpoužívanejšie. Jeho bezplatná verzia je na bežné použitie plne dostačujúca.

3 výhody Yoast SEO

Yoast zvláda najdôležitejšie úpravy, ktoré posilnia váš web v očiach vyhľadávačov. Najskôr sa odporúčame zamerať na indexáciu stránok, metadáta a obsah pre sociálne siete. Čo presnejšie Yoast dokáže a ako vám pomôže?

1. Ochráni pred vyčerpaním crawl budgetu

Vďaka pluginu Yoast môžete nastaviť, ktoré stránky budú pre vyhľadávače viditeľné a ktoré nie. Určíte teda, ktoré webové stránky sa majú indexovať, aby sa zobrazili vo výsledkoch vyhľadávania. Indexácia by mala byť povolená u väčšiny stránok webu – od domovskej stránky cez kategórie, produkty a služby až po kontakty. Naopak zákaz indexovania odporúčame nastaviť napríklad na registračnej stránke, v košíku, v pokladnici alebo na stránke s účtom používateľa. Indexácii a kanonizácii (budeme sa ňou zaoberať neskôr) treba venovať pozornosť, aby nedošlo k vyčerpaniu tzv. crawl budgetu, času, ktorý vyhľadávače stránkam venujú. Indexáciu, teda viditeľnosť stránok pre vyhľadávače, nastavíte jednoducho v dolnej časti administrácie. Stačí pri každej stránke zakliknúť možnosť „index“ alebo „nonindex“.

optimalizácia pre vyhľadávače

Pozornosť odporúčame venovať aj kanonizácii. Čo to znamená? Ak máte na webe stránky s rovnakým obsahom, internetové vyhľadávače ich vyhodnotia ako duplicity - adresy s rovnakým obsahom. Vaše stránky potom znevýhodnia alebo ich vo výsledkoch vyhľadávania ani nezobrazia. Kanonizácia dokáže tomuto nežiadúcemu javu zabrániť.

Vyhľadávaču jednoducho označíte preferovanú - kanonickú adresu. Kanonizáciou dáte vyhľadávaču informáciu, že o duplicite viete a nepotrestá vás za ňu. Kanonizáciu stránok by ste mali riešiť vždy, keď má novovznikajúca stránka rovnaký obsah ako už iná, existujúca stránka. Stačí len zadať do poľa „kanonická URL“ adresu hlavnej stránky, na ktorú sa má vyhľadávač zamerať.

2. Yoast ľahko spravuje metadáta

Yoast SEO plugin umožňuje ľahko upravovať informácie, ktoré sa budú zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania, teda metadáta. Metadáta sa skladajú z titulku (title) a meta popisku (meta description). Tieto spolu vytvoria tzv. snippet, tedy krátky zhrňujúci text, ktorý sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania. Tento text má čitateľom stručne naznačiť, čo na vašich stránkach po rozkliku nájdu.

Nižšie môžete vidieť príklad takého snippetu. Titulok „Rozvoz kvetín Kladno – U Slunečnic“ doplňuje adresu cieľovej stránky a pod ňou je meta popis „Rozvoz rezaných kvetín…“. Tieto dva texty sa ľuďom zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania.

Titulok i meta popis by ste mali napísať tak, aby boli pre čitateľa zaujímavé a nalákali ho na kliknutie práve na váš odkaz. Odporúčaná dĺžka pre titulok je do 60 znakov, meta popisy sa snažte písať kratšie ako 156 znakov. Ak tento počet znakov nezachováte, vyhľadávače text skrátia a namiesto vášho textu pridajú len tri bodky.

TIP: Ak zaradíte do titulku kľúčové slovo (v tomto prípade napríklad rozvoz kvetín), môže vás to posunúť vo výsledkoch vyhľadávania vyššie. Pri meta popiskoch to bohužiaľ neplatí, no hľadané slovo sa v ňom aspoň pekne vybolduje, preto sa ho nebojte začleniť aj do tejto časti.

optimalizácia pre vyhľadávače

3. Nastavenie zobrazovania webstránky pri zdieľaní na sociálnych sieťach.

Ďalšou užitočnou sekciou v rámci Yoast SEO pluginu je časť zameraná na sociálne siete. V nej ľahko upravíte, či sa má na Facebooku zobraziť titulka zo stránky alebo nejaká iná, a či sa má nahrať do siete i obrázok z webu.

optimalizácia pre vyhľadávače

Záverečný TIP: Keď prepojíte Yoast SEO plugin s Google Search Console, budete mať všetko prehľadne na jednom mieste. Google Search Console je dobrý nástroj pre pravidelnú a pohodlnú optimalizáciu webu. Umožní ľahko analyzovať vaše pozície vo výsledkoch vyhľadávania, hľadať možné problémy a chyby, alebo si otestovať, ako vyhľadávače rozumejú obsahu na vašich stránkach. Prácu na SEO vám tak uľahčí prepojenie WordPressu, resp. SEO Yoast pluginu do jedného rozhrania s nástrojom Google Search Console. Všetky dôležité informácie tak budete mať na jednom mieste.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.5/5

Počet hlasov: 6