Čo je Akismet a ako antispamové riešenie aktivovať?


Spam vás dokáže na WordPress stránkach poriadne potrápiť. Našťastie existujú efektívne riešenia, ktoré vám pomôžu sa ho zbaviť. Jedným z nich je plugin Akismet. Ten patrí do dvojice pluginov, ktoré sú dostupné hneď po čerstvej inštalácii WordPressu. Čo Akismet dokáže a ako ho aktivovať zadarmo?
 

Nevyžiadané komentáre dokážu zahltiť WordPress stránky a znepríjemniť ich správcom život. SPAM trápi WordPress kvôli jeho popularite už od samých začiatkov. Aj kvôli tomu sa stal súčasťou systému plugin Akismet, ktorý mu pomáha v boji proti spamu a automaticky blokuje nevyžiadané komentáre na stránkach.

Nevýhodou Akismetu je fakt, že v prípade komerčného použitia ide o platené riešenie. Výhodou je skutočnosť, že za ním stoja priamo vývojári WordPressu a jeho výsledky sú veľmi dobré. Antispamové riešenie tiež ťaží z veľkého množstva webov, na ktorých beží. Algoritmus služby dokáže v reálnom čase sledovať, či sa podobné komentáre neobjavujú naprieč internetem a detekovať, či podľa sledovaných faktorov nejde o spam.

Ako nainštalovať Akismet?

Vo väčšine prípadov by ste mali mať Akismet po nainštalovaní WordPressu už predinštalovaný mezi pluginmi. Ak tam je a nie je aktívny, aktivujte ho. Pokiaľ z nejakého dôvodu nainštalovaný nie je, je to otázka niekoľkých kliknutí.

 1. Najprv spustite inštaláciu pluginu. V administrácii WordPressu kliknite na “Pluginy” > “Inštalácia pluginov”.
 2. Vyhľadajte “Akismet”.
 3. Kliknite na tlačidlo “Inštalovať” a spustite aktiváciu.
 4. Po aktivácii nájdete v menu novú položku “Akismet Anti-Spam”.
 5. Po kliknutí budete vyzvaní k prihláseniu do svojho Akismet účtu.
 6. Po kliknutí na tlačidlo vás systém vyzve k registrácii a nastavení Akismet účtu.

WP plugin Akismet

Akismet môžete stále získať zadarmo

Cena antispamového pluginu Akismet sa v priebehu minulých rokov menila a mnoho používateľov si myslí, že zmizla možnosť bezplatného použitia pre nekomerčné účely. Tú naozaj na prvý pohľad v cenníku služieb nenájdete, nahradila ju totiž zmienka o dobrovoľnom príspevku. Ako Akismet aktivovať zadarmo?

 1. Kliknite na tlačidlo “Set up your Akismet account”.
 2. Na otvorenej stránke Akismet znovu vyberte “Set up your Akismet account”.
 3. Otvorí sa stránka na zadanie používateľských údajov. Zadajte svoj e-mail, meno a heslo a kliknite na “Create your account”.
 4. Služba spustí kontrolu, či je vaša stránka skutočne len osobná. Pokiaľ áno, presmeruje vás na ďalší krok. V opačnom prípade vám zobrazí rozcestník v podobe cenníka, kde je stále možné získať Akismet zadarmo – pod dvojicou položiek cenníka je veta s odkazom, kde si môžete bezplatný Akismet vynútiť.
 5. Po kliknutí na odkaz dôjde k zobrazeniu finálnej registračnej stránky, kde musíte potvrdiť, že nejde o komerčnú stránku, a kde môžete prejsť k zadaniu posledných údajov.
 6. Na stránke na zadanie registračných údajov bude opäť zobrazená cena 5 USD. Tú môžete potiahnutím znížiť až na 0.

Nastavení účtu Akismet

Akismet zadarmo je určený len pre nekomerčné stránky. V registrácii síce stačí potvrdiť, že je to tak a systém vás pustí. Mali by ste tak ale urobiť len v prípade, že naozaj ide len o osobnú stránku. Ak to tak nie je, odporúčame siahnuť po antispamových pluginoch zadarmo alebo investovať cca 5 € mesačne do Akismetu.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.4/5

Počet hlasov: 5