Čo je registrácia domény a kde ju vybaviť

Chcete mať vlastný web a neviete kde začať? Registrácia domény je prvý krok. V tomto článku vám poradíme, ako si zaregistrovať doménu

Chcete mať vlastné webové stránky a ostatní vám hovoria, aby ste si najskôr zariadili registráciu domény? Netušíte, o čom hovoria alebo ako na to? Nebojte sa, my vám všetko vysvetlíme.

Čo je to doména?

Doména alebo doménové meno je unikátny údaj, vďaka ktorému vás ľudia na internete nájdu. Je to internetová adresa vašej webovej stránky. Funguje tak podobne ako vaša poštová adresa v reálnom svete. Ako príklad domény môžeme uviesť napr www.active24.sk.

Registrácia domény

Každá adresa musí byť jedinečná, takže sa na internete nemôžu vyskytovať dve rovnaké domény s rôznym obsahom. Ak si rezervujete napr. doménu www.superstranka.sk, nikto už ju nebude môcť použiť. Platí to ale i naopak. Ak už niekto používa vašu vysnívanú doménu, budete musieť vymyslieť alternatívny názov.

Mať vlastnú doménu nie je žiaden drahý luxus. Doménu s koncovkou .SK si zaregistrujete už za 6,80 € na rok.

TIP: Zaujímajú vás podrobnejšie informácie? Nájdete ich v článku Čo je to doména.

Čo je registrácia domény?

Registrácia domény je proces, vďaka ktorému získate vlastnú adresu. Nikto iný ju tak nebude môcť používať. Adresa bude pre ostatných zablokovaná po celú dobu, kedy za ňu budete platiť registračný poplatok. Ak sa ale raz rozhodnete webové stránky zrušiť, bude vaše doménové meno opäť voľné.

Registrovať si pritom môžete len také doménové meno, ktoré je voľné a ktoré neodporuje registračným pravidlám.

Ako zistím, či doménu už niekto vlastní?

Mnoho kvalitných domén je už na slovenskom trhu obsadených. Na svoju vysnívanú adresu sa tak radšej príliš neupínajte a vždy si najskôr overte jej dostupnosť. Môžete to urobiť pokojne priamo na našich stránkach, kde vám rovno ponúkame aj voľné alternatívy. Stačí prejsť na stránku overenia dostupnosti doményzadať požadované doménové meno (bez www) a vybrať koncovku (napr. sk).

Kde si môžem doménu zaregistrovať?

Ak zistíte, že je adresa voľná, môžete si požiadať o registráciu domény priamo u nás. Objednáte si ju na rok a po uplynutí tejto doby môžete registráciu predĺžiť. Nemusíte sa pritom báť, že vám adresu ku koncu ročnej platnosti niekto preberie. Na blížiaci sa koniec lehoty vás včas upozorníme. Ak vám napriek tomu nie je niečo jasné, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme s výberom vhodnej domény a poradíme, ako ďalej postupovať.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 3.8/5

Počet hlasov: 6