Ako na tvorbu webstránky

Chcete mať vlastnú webstránku ale neviete ako na to? Dnes už je to našťastie hračka. Webstránku si dnes ľahko založíte sami, a to aj keď neviete vôbec nič o programovaní. Poradíme vám ako vytvoriť web od prvej myšlienky až po výber toho najlepšieho riešenia.

1. Najskôr si všetko starostlivo premyslite

Než sa pustíte do registrácie domény a začnete si objednávať webhosting alebo ďalšie služby, mali by ste si urobiť starostlivú offline prípravu. Sadnite si ku klávesnici alebo vezmite do ruky ceruzku, a spíšte si svoje predstavy a priania. Dajte si kľudne na čas, dôkladná príprava je dôležitá a môže vám neskôr ušetriť veľa  času i peňazí.

Ako vytvoriť web

Odpovedzte si predovšetkým na 3 otázky, ktoré je treba vyriešiť, než sa pustíte do tvorby webu. Ujasníte si tak, čo vlastne chcete, a nenecháte sa neskôr ovplyvniť extra ponukou služieb, ktoré momentálne ani nepotrebujete.

2. Rozhodnite sa, či potrebujete webdizajnéra alebo to zvládnete sami

Ak chcete mať komplexný, prepracovaný web s atypickými prvkami, mali by ste sa obrátiť radšej na webdizajnéra, ktorý pre vás navrhne optimálne riešenie. Len sa pripravte na faktúry rádovo v stovkách až tisíckach EUR.

Ak máte malý alebo stredne veľký podnik, zvládnete si vytvoriť web i sami v jednoduchej online administrácii. Naviac tak máte svoje stránky neustále pod kontrolou a všetko si môžete spravovať sami, kedykoľvek je potrebné. Pre webové začiatky je perfektná služba Moje stránky, ktorá nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti s tvorbou webu.

TIP: Váhate ešte, či si radšej objednať stránky u poskytovateľa, kde za nich nebudete platiť vôbec nič? Prečítajte si náš článok Prečo (ne)mať web zadarmo.

3. Objednajte si vhodné riešenie a pusťte sa do tvorenia

Keď si ujasníte svoje očakávania a stanovíte, čo vlastne na webe chcete mať, môžete hneď prejsť k výberu vhodného riešenia. Zaujímajte sa predovšetkým o tieto charakteristiky:

Rozsah – hovorí, koľko stránok môže váš web mať.
Priestor pre webové stránky – zaujíma vás, hlavne keď chcete mať web plný fotografií a videí.
Priestor pre e-maily – ak nechcete mať vlastnú e-mailovú adresu, nemusíte tento parameter vôbec riešiť.
Zákaznícka podpora– ideálne by mala byť k dispozícii nonstop.
Responzivita webu – ak sú šablóny responzívne, znamená to, že sa budú dobre zobrazovať i na mobilných zariadeniach.

TIP: Mať responzívny web je čím ďalej dôležitejšie. Neustále narastá množstvo prístupov na internet prostredníctvom mobilných telefónov a vyhľadávače vám za to tiež dajú body naviac.

Keď si webové stránky objednáte a príde vám potvrdenie, môžete sa priamo pustiť do tvorenia. Väčšina systémov je dnes krásne intuitívna, takže si správu webu veľmi rýchlo osvojíte. A keby ste potrebovali predsa len s čímkoľvek pomôcť, obráťte sa na nás.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.7/5

Počet hlasov: 3