Tvorba web stránok: 5 najčastejších chýb nových webstránok

Vytvárate svoj prvý web? Dajte si pozor na chyby, ktorých sa nováčikovia v online svete dopúšťajú. V našom článku sa dozviete, ktoré chyby sú najčastejšie.

1. Neprofesionálny vzhľad web stránok

Keď na vaše stránky zavíta niekto nový, máte približne 3 až 5 sekúnd na to, aby ste ho zaujali. V priebehu tohto času musíte návštevníka presvedčiť, že je na správnom mieste a nájde u vás to, čo potrebuje. Ak sa mu totiž nebude pozdávať to, čo vidí, odíde.

Design webových stránok je veľmi dôležitý a hrá takmer zásadnú rolu. Mali by ste sa snažiť, aby vaša prezentácia pôsobila jednoducho, čisto a profesionálne. Nie je dobré mať stránky príliš zahltené textami, obrázkami a ďalšími prvkami, na druhej strane web zívajúci prázdnotou tiež nie je ideálny. Vezmite si príklad zo stránok, ktoré sami radi navštevujete.

TIP: Ak ste ešte vo fáze plánovania, prečítajte si 3 otázky, ktoré je treba vyriešiť skôr ako sa pustíte do tvorby webu. Môžete tak predísť zbytočným chybám v budúcnosti.

Nový web

2. Zlé texty

Pod zlé texty spadá mnoho nedostatkov – dlhé alebo naopak krátke popisy, vágne, nič nehovoriace vyjadrenia, nevhodná veľkosť písma, zle zvolený font, pravopisné chyby a mnoho ďalších. To sú veci, ktoré môžu návštevníkov vášho webu odradiť.

Stačí pritom, keď si naštudujete pár pravopisných pravidiel a pri písaní sa zameriate na svojich čitateľov a nie na seba. Čo by ľudia na vašich stránkach chceli nájsť? Aké otázky ich trápia? Píšte jednoducho, stručne a jasne. Buďte pritom láskaví, nápomocní, ale nie príliš vtieraví. Chovajte sa tak, ako by ste s osobou za počítačom hovorili v reálnom živote.

3. Zmätočná štruktúra webu

Zlá navigácia je ďalším častým problémom, ktorý trápi nielen novovzniknuté weby. Neprehľadné stránky, zbytočne zložitá štruktúra, skryé odkazy – to všetko môže spôsobiť, že návštevník vašich stránok rýchlo hodí spiatočku a zavíta na iný web, kde nič komplikovane dohľadávať nemusí. 

Človek by sa mal rýchlo na vašom webe zorientovať a ľahko nájsť to čo hľadá. V priebehu sekundy by mal ľahko pochopiť, akú majú stránky štruktúru a kde je čo umiestnené. Pri tvorbe webu by ste určite mali myslieť na používateľskú prívetivosť a stránky príliš nezahltiť. Je tiež dobré, ak zachováte rozloženie webu, na ktoré sú ľudia zvyknutí. Napríklad logo hľadáme automaticky v ľavom hornom rohu, nastavenie jazyka naopak v pravom. Ak chcete ísť proti zavedeným konvenciám, mali by ste to dobre zvážiť, pretože veľa ľudí môžete zmiasť.

4. Dlhé načítavanie stránok

Ak sa vaše webové stránky načítavajú dlhšie ako približne 3 sekundy, môžete prichádzať o desiatky percent návštevníkov. A to iste nechcete. Spomalenie pritom môže spôsobiť mnoho faktorov – od príliš veľkých obrázkov cez štruktúru stránok až po rýchlosť servera. Ak trvá večnosť, než sa vaše stránky načítajú, obráťte sa na odborníka, ktorý vám povie, kde je zádrhel a pomôže vám problém vyriešiť.

5. Obťažujúce vyskakovacie okná a automatické spúšťanie videí

Ďalšou vecou, ktorá môže rýchlo odradiť od prečítania vášho webu, je vyskakovacie okno, ktoré sa opakuje, alebo nejde jednoducho zatvoriť. Niektorí ľudia zaradia dokonca spiatočku hneď ako nejaké vyskakovacie okno uvidia a je jedno, či sa dá ľahko zrušiť alebo nie. Dobre preto zvážte, či chcete túto agresívnejšiu techniku používať.

Rovnako aj video alebo hudba, ktoré sa automaticky spúšťajú, môžu byť pre návštevníkov vašich stránok nepríjemné. Dovoľte im, nech si ich v prípade záujmu spustia sami.

TIP: Vyhľadávače budú pravdepodobne používanie vyskakovacích okien, ktoré prekrývajú časť obsahu, nejakým spôsobom penalizovať. Dobre preto zvážte, či sa nezaobídete bez nich už teraz.

Ďalšie rady, ktoré sa vám môžu hodiť od začiatku, nájdete v sekcii Ako na tvorbu webu.

 

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 3.3/5

Počet hlasov: 3