Internetový obchod na WordPresse a ešte zadarmo? Je tu WooCommerce!

Vedeli ste, že s redakčným systémom WordPress si okrem webovej stránky dokážete vytvoriť a spravovať aj internetový obchod? Ako si na tomto najrozšírenejšom CMS súčasnosti vytvoriť internetový obchod s vhodnou šablónou?

S pluginmi WordPress sme sa už v našich článkoch stretli a už vieme, že ich využitie je široké. Asi vás neprekvapí, že je to práve bezplatné rozšírenie, ktoré umožňuje vytvoriť z bežných webových stránok internetový obchod. WooCommerce ponúka jednoduché a bezplatné riešenie s ktorým si e-shop vytvoríte a spravujete sami. My máme pre vás návod ako na to.

WooCommerce logo

WordPress je v spolupráci s WooCommerce ideálnou kombináciou pre tvorbu e-shopov každého druhu. WooCommerce využijete ak predávate menšie portfólio produktov, alebo ak nechcete za systém obchodu platiť. Zložité riešenia typu PrestaShop či cloudové služby s obmedzenou funkcionalitou môžete kľudne hodiť za hlavu. WooCommerce je obľúbený, používa ho až 30 % e-shopov na svete, čím sa radí na popredné miesto.


V prvom dieli tohto návodu si povieme ako systém inštalovať a ako si vybrať vhodnú šablónu.

WooCommerce – rýchly e-shop na CMS WordPress

Pomocou WooCommerce dokážete do WordPressu pridať funkcie obchodu. Predtavuje skutočne komplexný systém, ktorý dokáže to, čo by ste od e-shopu očakávali. Nájdete v ňom funkcie ako pridávanie produktov, vedenie skladových zásob, funkcia košíka, správa zľavových kupónov, rozličné platobné metódy, sledovanie stavu objednávok, automatizovaná e-mailová komunikácia so zákazníkmi a iné.

e-shop na WP obrázok

Pre stiahnutie bezplatného pluginu WooCommerce navštívte oficiálny WordPress market. Po stiahnutí a úspešnej inštalácii uvidíte v administrácii webu nové položky pod názvami „WooCommerce“ a „Products“ (Produkty).

S neobmedzeným hostingom od ACTIVE 24 si WooCommerce nainštalujete jednoducho v Zákazníckom centre. Alebo objednajte priamo balíček WooCommerce, kde sa systém nainštaluje automaticky pri zriadení a vy sa nemusíte o nič starať.

woo obrázok

Kliknutím na WooCommerce objavíte položku „Settings“ kde môžete upravovať všetky vlastnosti e-shopu od objednávkového procesu po automatické e-maily zákazníkom. V prehľade objednávok „Orders“ nájdete aktivitu zákazníkov a môžete tu upravovať objednávky, vymazať ich alebo označiť ako uzavreté.

Chcete zákazníkom ponúknuť rôzne platobné metódy a iné funkcie? Pomôžete si doinštaláciou formou pluginu. Rozšírenia pre WooCommerce fungujú rovnako ako bežné WordPress pluginy. Pozrieť sa do zoznamu pluginov odporúčame vždy keď budete potrebovať pridať nové funkcie, prípadne budete chcieť upraviť tie súčasné. Počítajte s tým, že niektoré rozšírenia WooCommerce sú spoplatnené. Patrí medzi ne napríklad platobná brána. Za jednotky až desiatky dolárov však budete vedieť pridať funkcie, za ktoré by ste programátorovi zaplatili výrazne vyššiu čiastku.

Ako si vybrať vhodný vzhľad internetového obchodu tak aby mal aj potrebné funkcie?

Kde nájdete šablóny pre WooCommerce internetový obchod?

Pre e-shopy postavené na WordPresse existujú tisíce rôznych šablón. Mnohé z nich sú bezplatné a umožnia jednoducho a rýchlo spustiť vlastný obchod. V inštalácii WordPress šablón napíšte do poľa pre vyhľadávanie výraz „WooCommerce“ a otvorí sa pred vami zoznam niekoľkých stoviek neplatených šablón.

Storefront obrázok

Sami tvorcovia WooCommerce odporúčajú pre začiatok jednoduchú šablónu nazvanú „Storefront“. Ponúka jednoduché nastavenie a prispôsobenie výzoru webu s integráciou všetkých funkcií e-shopu. Táto šablóna je však v základnej téme trochu strohá. Preto ak chcete prepracovanejší obchod, odporúčame pozrieť sa na profesionálne šablóny ako

- ThemeForest.com
- TemplateMonster

Cena motívov v nich sa pohybuje od niekoľkých po stovky EUR. Stojí to však za to ak hľadáte prepracovanú šablónu s podporou od tvorcov, ktorí vám v prípade otázok radi pomôžu s úpravami. Tlačidlo „Demo“ vás zavedie k náhľadu výslednej stránky s možnosťou preklikať si ju.

Monster obrázok

Najskôr si vyskúšajte bezplatné šablóny, ktorých je v ponuke mnoho. Využiť môžete vyhľadávanie v Google pomocou výrazu „WooCommerce free themes“. Ak si náhodou nevyberiete, možno získate aspoň zaujímavú inšpiráciu pre svoj vysnívaný internetový obchod.

Na tomto webe používame súbory cookie, aby sme mohli zaistiť jeho plnú funkčnosť, analyzovať návštevnosť a prípadne vhodne prispôsobiť obsah a reklamu konkrétnym užívateľom. Všetky takto získané informácie spracovávame v súlade s dokumentom Vyhlásenie o ochrane osobných údajov.