Reklama na webe: Oplatí sa alebo nie?

Ak máte vlastné webové stránky, môžete na nich zarábať reklamou kľudne hneď od prvého dňa. Stačí len nahrať na web obrázok alebo text s odkazom. V našom článku sa dočítate ako vyzerajú najčastejšie formy inzerovania a kedy sa vám reklama na webe vyplatí.

Najčastejšie formáty reklamy na webe

Zarábať na umiestnení reklamy môžete hneď niekoľkými spôsobmi. Najčastejšie sú tieto dva typy:

- Affiliate marketing – s mnohými firmami sa môžete dohodnúť na provízii z predaje. Ako takáto spolupráca vyzerá? Ak napríklad niekto na vašich stránkach klikne na banner (statický či animovaný obrázok odkazujúci na web inej firmy), ktorý znázorňuje ponuku cestovnej kancelárie, a objedná si a zaplatí nejaký zájazd, získate 2 % z ceny zájazdu alebo inú vopred dohodnutú čiastku. Firiem, ktoré ponúkajú affiliate marketing je dnes veľké množstvo a nájdete medzi nimi najrôznejšie spoločnosti od obchodov s elektronikou až po kníhkupectvá.
- Platba za zobrazenie, za kliknutie alebo za určité obdobie – druhý spôsob nehľadí na počet uskutočnených predajov. Peniaze získate už aj za to, že máte reklamu umiestnenú na svojich stránkach alebo za to, že na ňu ľudia klikajú. Môžete pritom inzerovať ponuky len vopred určenej firmy alebo využiť služby niektorého z reklamných systémov a reklamu nechať generovať automaticky. Prispôsobí sa kontextu vašich stránok a bude zobrazovať relevantnú reklamu, ktorá súvisí so zameraním vášho webu.

Plusy a mínusy reklám na cudzie weby

Aby sme mohli odpovedať na otázku, či sa vám reklama na webe vyplatí alebo nie, je dobré si najskôr zhrnúť hlavné pozitíva a negatíva.

Výhody reklamy na webe

+ K zaujímavému zisku pridajte takmer bez práce.

+ Zárobok môže pokryť náklady na web – napríklad na registráciu domény a webhosting.

+ Môžete sa dohodnúť na recipročnej výmene – spriatelená firma sa bude zobrazovať na vašich stránkach, vy zase na jej.

evýhody reklamy na webu

- Odvádzate návštevníkov zo svojho webu.

- Narušíte čistý vzhľad stránok a obmedzíte priestor ktorý by ste mohli inak sami využiť.

- Môžete znížiť dôveryhodnosť webu (obzvlášť v prípade väčšieho množstva reklám).

Vždy je tak na posúdení, či vo vašej konkrétnej situácii prevažujú plusy nad mínusmi alebo naopak. Všeobecne sa odporúča pri štarte podnikania tento typ reklamy skôr vynechať. Ak s tvorbou webu iba začínate, nemá cenu sa reklamou na cudziu spoločnosť zaoberať  – spočiatku nemajú vaše stránky tak či tak návštevnosť, ktorá by bola pre potenciálnych inzerentov zaujímavá. O reklame môžete začať premýšľať vo chvíli, kedy si v odbore vybudujete meno alebo keď bude mať váš web okolo 1000 návštev za deň.

Energiu a čas by ste mali na začiatku investovať predovšetkým do svojich stránok a ich zvelebovania. Jediná reklama, ktorou by ste sa v túto chvíľu mali zaoberať je tá ktorá zviditeľní váš web.

Na tomto webe používame súbory cookie, aby sme mohli zaistiť jeho plnú funkčnosť, analyzovať návštevnosť a prípadne vhodne prispôsobiť obsah a reklamu konkrétnym užívateľom. Všetky takto získané informácie spracovávame v súlade s dokumentom Vyhlásenie o ochrane osobných údajov.