Čo je to webhosting a ako vybrať ten najlepší

Neviete, čo presne sa pod pojmom webhosting skrýva? Alebo či ho vôbec potrebujete? Povieme vám, kedy sa bez neho nezaobídete a podľa akých kritérií by ste mali webhosting vyberať.

Čo je to webhosting

Obsah vlastnej webovej stránky si dnes môžete vytvoriť kľudne i vo Worde. Ako ale výsledné dielo dostať na internet? Presne pre tento účel bol stvorený webhosting.

článok o hostingu

Webhosting je prenájom priestoru pre vaše webové stránky. Zjednodušene povedané je to miesto rezervované pre váš web na cudzom počítači, ktorý je stále pripojený k internetu.

Len vďaka webhostingu môžu byť vaše stránky online, napriek tomu, že nemáte vlastný server. Poskytovateľ webhostingu vám vyčlení miesto na svojom serveri a váš web tam uloží. Vďaka tomu potom budú vaše webové stránky fungovať bez výpadkov 24 hodín denne. Spoločne s webhostingom sa väčšinou objednáva aj doména, teda adresa, na ktorej vaše webové stránky pobežia.

TIP: Ak neviete, ako presne registrácia domény prebieha, prečítajte si náš článok Čo je registrácia domény a kde ju vybaviť.

Ako vybrať ideálny webhosting?

Ponúk webhostingu je v dnešnej dobe mnoho a líšia sa v mnohých rôznych detailoch. Niekdy to môže byť trochu mätúce. Aby ste sa v jednotlivých ponukách nestratili, spísali sme pre vás 5 hlavných kritérií, podľa ktorých by ste mali webhosting vyberať.

5 vecí, na ktoré by ste sa pri výbere webhostingu mali sústrediť

1. Veľkosť priestoru pre web – budete mať na webe len osobnú prezentáciu s blogom  alebo plánujete e-shop so stovkou produktov? V druhom prípade chcite neobmedzený priestor pre web.

2. Veľkosť priestoru pre e-maily – podobne ako v prvom bode, i tu by ste mali vychádzať zo zámerov, ktoré s webom máte. Zaujímajte sa o to, či firma pravidelne vaše dáta zálohuje a či ich môže v prípade technickej závady bez problémov obnoviť..

3. Úroveň zabezpečenia – chcite, aby boli vaše dáta uložené na značkových serveroch, ideálne v niekoľkých na sebe nezávislých dátových centrách. Vďaka tomu budú vaše údaje v bezpečí a nebudete sa musieť obávať výpadku v prípade zlyhania niektorého z úložísk. Uistite sa aj v tom, že vám firma poskytne dostatočne robustnú antivírusovú a antispamovú ochranu.

4. Redakčný systém – súčasťou webhostingu býva i redakčný publikačný systém, v ktorom môžete jednoducho vytvárať vlastné webové stránky bez znalosti programovania. A to i keď nemáte žiadne skúsenosti s tvorbou webu. Zaujímajte sa, či je redakčný systém v slovenčine a zadarmo k webhostingu. Medzi najznámejšie systémy patria WordPress, Drupal a Joomla.

5. Technická podpora – mala by byť ideálne nonstop a v slovenčine, aby ste kedykoľvek mohli ihneď vyriešiť prípadné problémy.

Dbajte aj na to, aby ste si webhosting objednali od spoľahlivého poskytovateľa. Takého, ktorý má za sebou skúsenosti v odbore a môže vám pomôcť s prípadnými problémami.

Na tomto webe používame súbory cookie, aby sme mohli zaistiť jeho plnú funkčnosť, analyzovať návštevnosť a prípadne vhodne prispôsobiť obsah a reklamu konkrétnym užívateľom. Všetky takto získané informácie spracovávame v súlade s dokumentom Vyhlásenie o ochrane osobných údajov.