Webhosting: čo je webhosting a ako vybrať ten najlepší?

Viete, čo presne sa pod pojmom webhosting skrýva? Či ho vôbec potrebujete? Povieme vám, kedy sa bez neho nezaobídete a podľa akých kritérií by ste mali webhosting vyberať.

Čo je webhosting

Obsah vlastnej webovej stránky si dnes môžete vytvoriť pokojne aj vo Worde. Ako ale výsledné dielo dostať na internet? Presne pre tento účel bol stvorený webhosting.

Čo je webhosting

Webhosting je prenájom priestoru pre vaše webstránky. Zjednodušene povedané, je to miesto rezervované pre váš web na cudzom počítači, ktorý je pripojený k internetu.

Len vďaka webhostingu môžu byť vaše stránky online, napriek tomu, že nemáte vlastný server. Poskytovateľ webhostingu vám vyčlení miesto na svojom serveri a váš web tam uloží. Vďaka tomu potom budú vaše webové stránky fungovať bez výpadkov 24 hodín denne. Spoločne s webhostingom sa väčšinou objednáva aj doména, teda adresa, na ktorej vaše webové stránky používatelia nájdu.

TIP: Ak neviete, ako presne registrácia domény prebieha, prečítajte si náš článok Čo je registrácia domény a kde ju vybaviť.

Ako vybrať ideálny webhosting?

Ponúk webhostingu je v dnešnej dobe mnoho a líšia sa v mnohých rôznych detailoch. Niekedy to môže byť trochu mätúce. Aby ste sa v jednotlivých ponukách nestratili, spísali sme pre vás 5 hlavných kritérií, podľa ktorých by ste mali webhosting vyberať.

5 vecí, na ktoré by ste sa pri výbere webhostingu mali sústrediť

1. Veľkosť priestoru pre web – budete mať na webe len osobnú prezentáciu s blogom alebo plánujete e-shop so stovkou produktov? V druhom prípade chcite neobmedzený priestor pre web.

2. Veľkosť priestoru pre e-maily – podobne ako v prvom bode, i tu by ste mali vychádzať zo zámerov, ktoré s webom máte. Zaujímajte sa o to, či firma pravidelne vaše dáta zálohuje a či ich môže v prípade technickej závady bez problémov obnoviť.

3. Úroveň zabezpečenia – chcite, aby boli vaše dáta uložené na značkových serveroch, ideálne v niekoľkých na sebe nezávislých dátových centrách. Vďaka tomu budú vaše údaje v bezpečí a nebudete sa musieť obávať výpadku v prípade zlyhania niektorého z úložísk. Uistite sa aj o tom, že vám firma poskytne dostatočne robustnú antivírusovú a antispamovú ochranu.

4. Redakčný systém – súčasťou webhostingu býva aj redakčný publikačný systém, v ktorom môžete jednoducho vytvárať vlastné webové stránky bez znalosti programovania. A to i keď nemáte žiadne skúsenosti s tvorbou webu. Zaujímajte sa, či je redakčný systém v slovenčine a zadarmo k webhostingu. Medzi najznámejšie systémy patria WordPress, Drupal a Joomla.

5. Technická podpora – mala by byť ideálne nonstop a v slovenčine, aby ste kedykoľvek mohli ihneď vyriešiť prípadné problémy.

Dbajte aj na to, aby ste si webhosting objednali od spoľahlivého poskytovateľa. Takého, ktorý má za sebou skúsenosti v odbore a môže vám pomôcť s prípadnými problémami.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.5/5

Počet hlasov: 6